Domáce Ekonomika Spoločnosť Top

Mladí by sa mohli dostať k bývaniu za menej peňazí. Musia však splniť tieto podmienky

Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Začať nový život a osamostatniť sa od rodičov nie je vždy ľahké. Aj preto slovenské banky ponúkajú množstvo výhodnejších hypoték pre mladých. Koaličná strana Most-Híd chce tiež uľahčiť novomanželom cestu k dôstojnému bývaniu a prichádza so štartovacími balíčkami.

 

Ako hypotéku bez prekážok prezentuje väčšina slovenských bánk úver na bývanie pre mladých. Od 1. januára uplynulého roka môžu začínajúce páry získať k hypotéke daňový bonus vo výške 400 eur. Každá banka však ponúka inú dĺžku fixácie tejto sumy. Niektoré garantujú päťročnú dotáciu, iné zas svoju lehotu okresali na tri či štyri roky. ,,Ak žiadateľ splní zákonom stanovené kritériá, môže si uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky vo výške 50 % zo zaplatených úrokov z jednej zmluvy o úvere na bývanie, najviac zo sumy 50 000 eur na jednu tuzemskú nehnuteľnosť určenú na bývanie,” doplnila pre Glob.sk hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie Diana Brodnianská.

Získať peniaze od banky ani v tomto prípade nie je jednoduché. Žiadatelia o tento tip bonusu musia spĺňať množstvo kritérii. Jedným z najdôležitejších podmienok je predloženie zmluvy o úvere, ktorá musí byť podpísaná od 1.1.2018. Žiadateľ musí tiež byť v čase podania žiadosti vo veku 18 až 35 rokov. Zároveň žiadateľov ročný príjem nemôže presiahnuť približne 15-tisíc eur. Pokiaľ tento limit prekročí, nebude mu vyplatený daňový bonus.

O daňový bonus pritom môže žiadať len jeden z páru, a teda hlavný dlžník. Ak pár žiada o úver vo dvojici ako spoludlžníci, podmienku veku musia spĺňať obaja.

Banky ponúkajú k hypotéke pre mladých aj daňový bonus v maximálnej výške 400 eur. Zdroj: pixabay

Štartovacie balíčky od Mostu

Strana Most-Híd prišla s novelou zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB), ktorou chce pomôcť mladým začínajúcim rodinám k novému a dôstojnému bývaniu.  O pôžičku vo výške 15-tisíc eur môžu požiadať novomanželia do 35 roku života. Spraviť tak môžu až rok po zosobášení. Peniaze z pôžičky môžete utratiť na kúpu bytu, domu či na rekonštrukciu. Most-Híd dáva do pozornosti aj výhody, ktoré pramenia zo štartovacích balíčkov. „Na základe tejto zmeny zákona tak mladomanželia budú môcť dostať úver vo výške 15-tisíc eur na pätnásť rokov s ročnou úrokovou sadzbou vo výške 1 %, fixovanou počas celej doby úveru,“ uviedla predkladateľka návrhu Irén Sárközy.

Koaličná strana nechce len pomôcť začínajúcim rodinám k novému bývaniu, ale chce tiež posilniť slovenskú demografickú krivku. Mladomanželom odpustia z dlhu 15-tisíc eur sumu 2-tisíc eur za každé dieťa, ktoré sa narodilo po uzavretí manželstva. V praxi to znamená, že ak rodina bude mať tri deti, odpustia jej 6-tisíc eur. Splatia tak len zvyšných 9-tisíc eur z pôvodnej sumy, ktorú si od banky požičali. Táto výhoda sa však vsťahuje maximálne na tri deti. Do platnosti by novela zákona mala vstúpiť už 1. júla.

Galéria
Strana Most-Híd prišla s novelou zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB), ktorou chce pomôcť mladým začínajúcim rodinám k novému a dôstojnému bývaniu. Zdroj: TASR / Adriána Hudecová
Predkladateľka návrhu Irén Sárközy (Most-Híd)tvrdí, že peniaze od bánk môžu použiť mladé páry na kúpu bytu, domu či na rekonštrukciu. Zdroj: SITA / Jozef Jakubčo
Od štartovacích balíčkov si sľubujú aj zvýšenie pôrodnosti. Zdroj: TASR / AP
Pre mnohé deti je nemocnica strašiak. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
navigate_before
navigate_next