Domáce Politika

MKS oslovila potenciálnu koalíciu. Má návrh pre maďarskú komunitu a južné Slovensko

Szabolcs Mózes, Gyula Bárdos, Peter Őry a Zsolt Simon. Zdroj: TASR / Ladislav Vallach

BRATISLAVA – Hnutie Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS) vypracovalo na piatkovom sneme v Komárne 14-bodový návrh pre južné Slovensko a maďarskú komunitu. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa MKS Réka Bokor, tento návrh zaslalo predsedom štyroch potenciálnych koaličných strán. Medzi návrhmi je napríklad prijatie menšinového zákona, povolenie dvojitého občianstva, zavedenie maďarčiny ako regionálneho úradného jazyka v oblastiach s maďarskou menšinou či pokračovanie výstavby rýchlostných ciest R7, R2 a R3 a výstavba obchvatov okolo miest na južnom Slovensku.

 

Návrh obsahuje taktiež požiadavku na zabezpečenie zákonom garantovaného vysielacieho času pre menšinové vysielania v RTVS, zrušenie povinného titulkovania menšinového televízneho vysielania, rozvoj južnej železničnej dopravy, odstránenie nelegálnych skládok a starých environmentálnych záťaží na Žitnom ostrove, rozvoj zdravotníckych služieb v južných regiónoch, zmenu okresov na základe historických regiónov či zriadenie štátnych zariadení pre seniorov, domovov dôchodcov na juhu a na východe krajiny.

MKS zároveň požaduje zmenu preambuly Ústavy SR – „My, občania Slovenskej republiky…” namiesto „My, národ slovenský…” a symbolické ospravedlnenie Maďarom za protiústavné nariadenia o kolektívnej vine podľa vzoru ospravedlnení Nemcom a Židom.

„Väčšina budúcich vládnych strán viackrát deklarovala, že chce zastupovať aj maďarskú menšinu. Ak to myslia vážne, podávame im pomocnú ruku v podobe konkrétnych návrhov a konštruktívneho dialógu. Časť týchto bodov bola aj v programe niektorých budúcich koaličných strán, ako napríklad vytvorenie komplexného menšinového zákona,” priblížil v stanovisku predseda MKS Szabolcs Mózes.

Hnutie na víkendovom sneme v Komárne zvolilo aj nové vedenie. Predsedom hnutia zostal Mózes, podpredsedami sa stali Örs Orosz, József Nagy, Ildikó Bauer, Pál Zachar a Gergely Agócs. Mózes doplnil, že hnutie je pripravené viesť dialóg s ostatnými maďarskými stranami o ďalšom spoločnom postupe.