Domáce Politika Prezidentské voľby Top

Mistrík zamiešal karty. Za jeho odstúpením musí byť viac ako prieskumy

Robert Mistrík oznámil vzdanie sa kandidatúry včera. Zdroj: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA – Slovensko má o jedného kandidáta na prezidenta menej. O rozhodnutí Roberta Mistríka vzdať sa kandidatúry v prospech Zuzany Čaputovej informoval ako prvý včera Glob.sk. Mistrík to následne oznámil osobne po boku samotnej Čaputovej, ktorej vyjadril verejne podporu v kandidatúre. K rovnakému kroku vyzval aj svojich doterajších podporovateľov a potenciálnych voličov. Oficiálne sú dôvodom na jeho odstúpenie prieskumy. Podľa našich informácií má byť však toho za náhlym Mistríkovým krokom viac.

 

Známy vedec svojim rozhodnutím odštartoval celý rad reakcií naprieč politickým spektrom. Strany SaS a SPOLU, ktoré ho doteraz podporovali, sa po jeho odstúpení jednoznačne prihlásili k Zuzane Čaputovej. Podporu jej vyjadril aj súčasný prezident Andrej Kiska, ktorý na jej adresu povedal, že bude “dobrou prezidentkou Slovenskej republiky.“ Odstúpenie jedného zo súperov neostalo bez povšimnutia ani u ďalších záujemcov o palác. Na náhle preskupenie síl takmer ihneď reagovali aj jeho doterajší konkurenti.

Veľký obrat

Ešte pred pár týždňami sa pritom očakávalo, že tým, kto sa z dvojice Mistrík – Čaputová predčasne vzdá, bude práve známa aktivistka. Takýto krok očakávali najmä v tábore Roberta Mistríka. Zvažovať ho mali aj u Čaputovej. Nakoniec je všetko inak. Obrat oficálne spôsobili výsledky prieskumov, v ktorých Čaputová nielenže dobehla Mistríka, ale umiestnila sa pred ním. Ďalšie čísla dokonca pasovali Čaputovú za víťazku prvého kola.

Paktuje s Kiskom? 

Podľa informácií Glob.sk má však byť za náhlym Mistríkovým rozhodnutím aj tajná dohoda s istou skupinou podnikateľov, ktorí mu prisľúbili, že ak sa vzdá v prospech Čaputovej, pomôžu mu niesť náklady, ktoré vynaložil na doterajšiu kampaň. Spomínaná skupina podnikateľov stála pri vzniku Progresívneho Slovenska, ktoré oficiálne Čaputová ako jeho podpredsedníčka zastupuje. V nedávnych voľbách finančne podporili v kandidatúre aj Matúša Valla za primátora Bratislavy, ktorý bojoval so značkou Progresívneho Slovenska.

Zároveň sa v kuloároch hovorí o tom, že Robert Mistrík už rokuje s prezidentom Andrejom Kiskom o možnej spolupráci. Dvojica sa už dlhodobo netají tým, že medzi nimi panujú dobré vzťahy. Mistrík oznámil kandidatúru ešte v ten deň, ako Kiska povedal, že o prezidentské kreslo záujem nemá. Následne sa počas leta obaja stretli na známom festivale Pohoda, kde Kiska Mistríkovi dokonca vyjadril podporu. Jeho krok pochválil prezident aj včera, keď povedal, že oceňuje jeho veľké rozhodnutie. Mistrík však oficiálne včera akékoľvek svoje ďalšie politické ambície vylúčil.

Andrej Kiska a Robert Mistrík počas udeľovania štátnych vyznamenaní v roku 2018. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Nezrozumiteľný krok

Podľa politického analytika Jána Baránka je Mistríkovo odstúpenie kvôli aktuálnemu vývoju preferencií nezrozumiteľné. Upozorňuje na to, že situácia ohľadne voličských preferencií je dynamická a mení sa zo dňa na deň. Tiež poukázal na to, že napriek tomu, že ešte pred niekoľkými dňami či týždňami Čaputová favoritkou nebola, dnes už ňou je. Ani to však ešte nemusí byť definitívny stav. “Najpodstatnejšia vec je, že neprebehli televízne diskusie.Tieto súboje ešte môžu všetko poprehadzovať,” uviedol. “Televízne diskusie sú veľmi dôležité a to čo sa stalo, sa mi zdá veľmi predčasné,” povedal.

Mistríkove hlasy isté nemá

Podľa Baránka to, že sa Mistrík vzdal kandidatúry v prospech Čaputovej ešte neznamená, že automaticky ju podporia vo voľbách všetci jeho voliči. “Mistrík je skôr liberálno konzervatívny kandidát a Čaputová ako kandidátka Progresívneho Slovenska je liberálno ľavicová. Už len v tomto vidím veľký nesúlad,” tvrdí. Nepredpokladá však ani to, že by voliči Mistríka prešli k Marošovi Šefčovičovi. “To by bola radikálna zmena, aj keď hodnotovo Mistrík a Šefčovič k sebe nemajú ďaleko. Ale Šefčovič má inú nevýhodu a to, že veľa ľudí, ktorí by ho inak volili, ho voliť nebude lebo je kandidátom Smeru. Tam už potom prevláda tento aspekt nad podobnosťou programu,” zhodnotil.

Bližie k Mistríkovi majú podľa neho iní, konzervatívnejší kandidáti, ako František Mikloško či Milan Krajniak. Presne zadefinovať presun Mistríkových voličov je vraj dnes ťažké, nakoľko nepoznáme ich hodnotový systém.

Na snímke prezidentská kandidátka Zuzana počas mimoriadnej tlačovej konferencie v Bratislave 26. februára 2019. FOTO TASR – Pavol Zachar