Domáce Šport Top

VIDEO Nesplnená misia. Futbalisti Slovana prehrali v Istanbule gólom v nadstavenom čase a majú po postupe

Futbalisti Slovan Bratislava pred odvetným zápasom Európskej ligy s Besiktasom Istanbul. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Všetko, alebo nič. Vabank o prežitie a jarné súboje v Európskej lige. To bolo motto futbalistov Slovana pred stretnutím v Istanbule s Besiktasom. Už tu nebol priestor na alibizmus či taktiku, slovenský majster musel všetko vsadiť na jednu kartu.

Vyhrať pri Bospore a veriť, že v súboji Braga – Wolverhampton si obaja súperi nespomenú na ošúchané príslovie, že niekedy je menej viac. Ich vzájomná remíza by totiž Slovan už úplne odpísala a belasí by mohli vyhrať aj 10:0, nič by im to nebolo platné. Dokonalá Sofiina voľba – riskovať za každú cenu tri body, alebo radšej už mať pred posledným kolom všetko v suchu? Veď si to len predstavte. Braga doma prehrá, potom pustí perie aj na Slovane a z Európskej ligy vypadne… Podobne Angličania s Istanbulom.

Tréner Kozák poznal postupovú matematiku, no nebol zbabelec a postavil silne ofenzívnu zostavu. Veď čo horšie ako prehra sa mohlo Slovanu stať… Kým tri mužstvá boli ešte v hre o postup, Besiktas už súťaž iba dohráva a preto aj na ultramoderný štadión prišlo “iba” 10-tisíc divákov. Zvyčajne totiž býva vypredané a na tribúnach vykrikuje 40-tisíc besniacich Turkov. Slovan ich vôbec nelákal, prioritu už má domáca liga.

Štadión Besiktasu Istanbul pred duelom Európskej ligy so Slovanom Bratislava. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Pre slovanistov bolo aj lepšie, že nebolo vypredané a štadión bol ľudoprázdny, keďže fanúšikovia Besikatsu vedia na tribúnach vyvolať neskutočné peklo. Hluk je neznesiteľný aj priamo na trávniku, komunikácia medzi hráčmi takmer nemožná. Svoje si užijú najmä brankári, ktorí nepočujú ani sami seba… Veď intenzita zvuku je ďaleko cez 100 decibelov. To akoby ste sedeli na diskotéke na reproduktore, štartovalo pri vás lietadlo alebo vybuchol delostrelecký granát. Hrajte v takom prostredí futbalový zápas…

Slovan musel. Do jeho zostavy sa vrátili útočníci Moha aj Daniel. K dispozícii bol po ľahkom zranení brankár Greif. Besiktas na druhej strane postavil až päť nových hráčov, ktorí väčšinou sedia na lavičke. Aj to symbolizovalo prioritu oboch tímov. No očakávania boli väčšia, ako aktivita tureckých a slovenských futbalistov.

Futbalisti Slovana v zápase Európskej ligy s Besiktasom Istanbul. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Dlhé minúty to bol rozkúskovaný duel, pomalý, s množstvom súbojov, plný nepresností, bez streľby a šancí. Žiadne vzrušenie, nasadenie, pre diváka na štadióne aj pred obrazovkami pomaly plynúca nuda. Hre dominovala jalová kombinácia v okolí stredového kruhu, ktorá končila pred šestnástkou oboch brankárov. Čakalo sa, kto urobí prvý chybu, ako aj na kvalitatívne zlepšenie hráčov na trávniku.

Úvodných 30 minút nikomu nič nepovedali, ale potom z ničoho zahrmelo. Vernon De Marco pretiahol center až na Erika Daniela, Rebocho tieňoval slovanistického útočníka ako malý žiak, lopta mu prepadla za hlavu a Daniel dal s prehľadom prvý gól zápasu. Radosť v tábore belasých bola dvojnásobná, keďže v Brage v tom istom čase vyhrával Wolverhampton o dva góly. Ideálny a vysnívaný scenár bol na svete. Chýbalo už iba druhých 45 minút v rovnakom štýle a 12. decembra by bola Bratislava na nohách.

Futbalisti Slovana Bratislava oslavujú gól Erika Daniela proti Besiktasu Istanbul. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

To že dal Slovan gól bolo pre belasých dôležité – keďže sa aj vzhľadom na vývoj v Portugalsku nemali kam ponáhľať. Pokojne mohli zdržovať, hrať Turkom na nervy, nikam sa nesiliť. Rozum mal prednosť pred srdcom. To bola priorita druhého polčasu. Teraz musela rozhodnúť taktika, hlava, tréner Kozák a hráči na ihrisku. To čo chceli dosiahnuť pred posledným duelom doma proti Brage bol pred dverami. Apatická hra Besiktasu sa musela zmeniť, aj preto tréner domácich vystriedal hneď dvoch hráčov. Piata prehra v piatom zápase Európskej ligy by bola pre Turkov solídnou hanbou a trapasom. Navyše druhou od – v Turecku podceňovaného – slovenského majstra.

Futbalisti Slovana Bratislava v zápase s Besiktasom Istanbul. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Kým v Istanbule sa v druhom polčase hralo presne ako cez kopirák z prvého dejstva, na lavičke Slovana panovalo vzrušenie pri sledovaní stretnutie v Brage. Portugalčania totiž po hodine hry znížili na rozdiel jedného gólu a potrebná remíza bola bližšie, ako vyrovnanie Besiktasu proti belasým. Pri Bospore sa totiž nič nedialo, sem tam boli nejaké pološance na jednej aj druhej strane. Dominoval strnulý a statický pohyb, k tomu sa pridal kartový mariáš hlavného rozhodcu a rozkúskovaná hra po množstve faulov. Oči síce boleli, ale na svetelnej tabuli bolo stále 0:1. Čo tam po kráse, účelnosť mala prednosť.

Tak ako dal Slovan gól z ničoho, to isté dokázal aj Besiktas v 75. minúte. Po hektických a nervóznych minútach pred Greifom, kedy si domáci snažili vymodliť jedenástku sa k hlavičke na úrovni bieleho bodu dostal Enzo Roco a elegantne vyrovnal. Znamenalo to stav, ktorý by slovanistom odfúkol možnosť hrať s Bragou v decembri férovku o jarné play-off v európskom pohári číslo 2. Po Kačinej svadbe bolo vzápätí aj po informáciách z Portugalska, kde si Wolverhampton neudržal dvojgólový náskok a Braga takisto vyrovnala. Tam aspoň videli diváci strelecké manévre a šesť gólov.

Futbalisti Slovana Bratislava v zápase Európskej ligy s Besiktasom Istanbul. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Futbalisti Slovana  zubami nechtami udržali nerozhodný stav – aj vďaka viacerým famóznym zákrokom Dominika Greifa – až do nadstaveného časť. Vernon De Marko zbytočne a hlúpo fauloval Dyabiho a domáci sa konečne dočkali pokutového kopu. Aden Ljajič ho s prehľadom premenil a Slovan odišiel z Istanbulu bez bodu, bez postupu a s prehrou 1:2. Kontroverzný, ale očakávaný záver zápasu. Turci toľko provokovali, filmovali, verbálne atakovali hlavného rozhodcu až Albánec Jorgji splnil ich prianie. Faktom ale je, že belasí boli posledných 15 minút v ťažkom kŕči, odpadli fyzicky a stiahli sa pred vlastnú šestnástku.

Chceli, snažili sa, ale hra na riziko a vabank im tentokrát nevyšla. No aspoň sa pokúsili o nemožné.“Je to ťažká prehra. Je to škoda, prvý polčas sme mali výborný. V druhom dejstve Turci zvýšili tlak, boli tam viaceré kontroverzné situácie. Ťažko sa k tomu vyjadruje, musel by som si ich pozrieť na videu,” povedal po stretnutí Dominik Greif. V poslednom zápase Európskej ligy, 12.decembra na Tehelnom poli proti Brage, pôjde Slovanu už iba o česť, o tretie miesto v tabuľke a víťaznú rozlúčku s pohárovým rokom 2019.

Hlasy po zápase

Ján Kozák ml.,tréner Slovana: “Výborný zápas. Som hrdý na chlapcov, myslím si, že každý fanúšik aj celé Slovensko môže byť hrdé. Prehra mrzí, ale taký je futbal. Ale rozhodli iné veci, ku ktorým sa nebudem vyjadrovať. Kto robí vo futbale, ten to videl. Čo sa týka celkového vystúpenia, každý videl, proti komu a v akej skupine sme hrali. Sú to všetko veľkokluby. A my sme v každom zápase hrali reálne o body. Keby sme mali o jeden-dva bodíky viac, boli by sme viac spokojní, ale realita je iná.”

Dominik Greif: “V Turecku sa nehrá ľahko, ale domáci nepredviedli extra výkon. Tlak v posledných 20 minútach tam bol, ale na to sme už zvyknutí. Pri prvom góle to ich hráč pekne trafil od brvna a potom v závere nešťastná penalta. Zasa tam bolo trochu smoly na našej strane. Celkovo sme si hanbu nespravili, siahame si na dno svojich možností. Zo začiatku sme mali šťastie, teraz sa od nás odvrátilo.”

Erik Daniel: “Na svoj gól nebudem pekne spomínať, lebo sme prehrali. V prvom polčase sme plnili, čo sme mali plniť. Všetko nám vyšlo. V druhom polčase nás domáci zatlačili, pribúdali im štandardné situácie a po jednej z nich im to tam padlo. Nemáme sa za čo hanbiť za tieto zápasy v Európy, tešíme sa na posledný zápas doma proti Brage.”

Andraž Šporar: “Škoda, že sa mi nepodarilo zvýšiť na 2:0. V druhom polčase Besiktas potvrdil svoju kvalitu. Nemôžeme už postúpiť, v zápase s Bragou sa však s našimi fanúšikmi chceme rozlúčiť víťazstvom.”

Besiktas Istanbul – ŠK Slovan Bratislava 2:1 (0:1)

Góly: 75. Roco, 90.+ Ljajič (z pok. kopu) – 35. Daniel
ŽK: 53. Uysal, 63. Erkin, 75. Gonul, 90.+ Ljajič – 30. De Kamps, 61. Holman, 79. Rabiu, 90.+ Abena, rozhodovali: Jorgji – Cokaj, Hamiti (všetci Alb.)

Slovan: Greif – Bajrič, Abena, Božikov, De Marco – Holman, De Kamps, Rabiu – Daniel, Šporar, Moha (76. Dražič)
Besiktas: Karius – Uysal, D. Vida, Roco, Rebocho (46. Ljajič) – Özyakup (76. Yalcin, Elneny – Boyd (46. N´Koudou), Diaby, Erkin – Nayir

Sporting Braga – Wolverhapton Wanderers 3:3 (1:3)

Góly: 6. Horta, 64. Paulinho, 79. Fransergio – 14. R. Jiménez, 34. Doherty, 35. Adama Traoré