Politika Zahraničné

Misia EÚ na Malte spochybnila dôveryhodnosť tamojšej vlády

Všetrovanie vraždy investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej naznačilo aj podiel vedúceho kancelárie premiéra. Zdroj: TASR / AP

VALLETTA – Vedúca delegácie Európskej únie na Malte, holandská europoslankyňa Sophie in ‘t Veldová, absolvovala v utorok stretnutie s maltským premiérom Josephom Muscatom a vyjadrila po ňom pochybnosti o dôveryhodnosti vlády. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

 

Keď zákonodarkyňa Európskeho parlamentu Veldová vyšla zo sídla premiéra Muscata, pred budovou stáli protestujúci ľudia a skandovali heslá. Veldová počas toho vyhlásila: “Je ťažké si predstaviť, ako sa dá ešte obhájiť dôveryhodnosť tohto úradu.”

Delegácia EÚ začala misiu v členskej krajine Únie na malom ostrove v Stredozemnom mori po tom, čo vyšetrovanie vraždy investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej naznačilo aj podiel vedúceho kancelárie premiéra, Keitha Schembriho, na tomto prípade. Schembri z funkcie následne odstúpil, ale akúkoľvek účasť na vražde odmietol.

Polícia zatkla popredného maltského podnikateľa Yorgena Fenecha ako podozrivého objednávateľa vraždy novinárky Caruanovej-Galiziovej, ktorú v októbri 2017 zabila bomba nastražená v jej aute.

Schembriho dal do súvislosti s vraždou práve Fenech.

Novinárka písala protikorupčný blog, viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte a bola tiež ostrou kritičkou maltskej vlády.

V súvislosti s prípadom sa očakáva takisto rezignácia maltského premiéra Muscata, ktorý čelí ostrej kritike za to, akým spôsobom vláda k vyšetrovaniu vraždy pristupuje.