Domáce

Ministerstvo vnútra v roku 2014 evidovali 65 trestných činov extrémizmu

BRATISLAVA – Ministerstvo vnútra zaznamenalo v uplynulom roku 91 prípadov extrémistického konania, z toho 65 trestných činov. Uvádza sa to v Správe o plnení úloh vyplývajúcich z koncepcie boja proti extrémizmu na roky 2011 – 2014 za rok 2014, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Policajtom sa podarilo objasniť 32 takýchto trestných činov, vyšetrovatelia vzniesli obvinenie v 30 prípadoch, v dvoch prípadoch trestné stíhanie odložili pre nízky vek osôb. Všetci obvinení boli muži. Rezort v dokumente uvádza aj vybrané prípady extrémistického konania. V jednom prípade napríklad obvinená osoba v Prešovskom kraji vulgárne nadávala Rómom a vyhrážala sa im smrťou, pričom pri čine bola použitá aj strelná zbraň. V druhom prípade, rovnako z Prešovského kraja, išlo o nebezpečné vyhrážanie z dôvodu národnostnej a rasovej nenávisti voči osobám rómskeho etnika. Obvinená osoba sa im rovnako ako v prvom prípade vyhrážala smrťou za použitia strelnej zbrane. Spomedzi zadokumentovaných priestupkov sa najčastejšie vyskytovali hanlivé verbálne prejavy s rasovým podtónom voči iným osobám.

Ministerstvo v dokumente konštatuje, že v roku 2014 zaznamenali bezpečnostné orgány zvýšenú aktivitu neformálnych skupín smerujúcu k snahám o rozširovanie svojej členskej základne, predovšetkým v športovo-branných táboroch. Vznikali nové oddiely nacionálne orientovaných zoskupení, ktoré sa snažili prilákať nových nadšencov pre svoju podporu. Takto vznikli napríklad nové oddiely “Slovenských Brancov – oddiel “Rožňavčan” a oddiel “Spišiak”. Tieto zoskupenia oslovovali mládež v športovo-branných táboroch so zameraním sa na CQB (Close Quarters Combat – spôsob boja špeciálnych jednotiek v uzavretých priestoroch) s cieľom prežitia v prírode a boja formou partizánskych akcií. Počas roka 2014 zaevidovali na celom území Slovenska celkovo 16 oddielov “Slovenských Brancov”. “Akčná skupina Vzdor” v roku 2014 vyvíjala aktivity na zvýšenie počtu oddielov a organizovala rôzne výcvikové tábory, pričom niektorí jej členovia aktívne pôsobili aj na politickej scéne, napríklad v rámci kandidatúry vo voľbách do Európskeho parlamentu a v komunálnych voľbách za Slovenskú ľudovú stranu. V roku 2014 teda svoju činnosť zameriavali aj na predvolebné aktivity vo viacerých mestách v SR, a to najmä v Bratislave, Trnave, Žiline a v Košiciach.

Nacionalisticky orientované zoskupenia organizovali v uplynulom roku aj viaceré verejné zhromaždenia. Podujatia boli organizované najmä k dátumom historických výročí, ako napríklad vzniku “prvého Slovenského štátu“. Konali sa aj protestné zhromaždenia s názvom Občiansky odpor, ktoré boli zamerané na odstránenie súčasného politického systému v SR. Občianske združenie Ľudia v ohrození zase zorganizovalo protestný pochod v Trnave pod názvom SAFARI protest – Spoločne za slušný a bezpečný život na Slovensku. Akciu podporili aj členovia Slovenskej pospolitosti.

Zásadné aktivity monitorovaných skupín budú podľa dokumentu v nasledujúcom období zamerané na preniknutie do miestnej, regionálnej alebo celoštátnej politiky. Snaha dosiahnuť tento cieľ sa podľa rezortu vnútra bude stupňovať s blížiacim sa termínom volieb v roku 2016. Z tohto dôvodu podľa dokumentu možno predpokladať organizovanie viacerých protestných demonštrácií a pochodov ultranacionalistov. Demonštrácie a pochody majú slúžiť predovšetkým na zviditeľnenie a poukazovanie na rôzne problémy v spoločnosti, ako napríklad marginalizované rómske komunity. Organizovanie rôznych protestov zo strany podporovateľov extrémizmu bude podľa ministerstva súvisieť aj s radikalizujúcim sa názorom jednotlivcov voči minoritným etnikám, národnostným skupinám a taktiež s migráciou utečencov.