Domáce Kauzy

Ministerstvo spravodlivosti o Kosíkovom prepustení nič nevie

Ľuboš Kosík strávil vo väzení v Mali dva roky, natočiť tam mal aj video. FOTO: video SME

BRATISLAVA – Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR vo štvrtok nedisponovalo oficiálnou informáciou o stave vydávacieho konania z Mali na Slovensku právoplatne odsúdeného exsiskára Ľuboša Kosíka.

“Nedostali sme ani informáciu o tom, že by mal byť prepustený na slobodu. Naše pokusy o komunikáciu s orgánmi Mali a urgencie žiadostí o vydanie menovaného prebiehali na najvyššej politickej úrovni. Ak je informácia o tom, že je pán Kosík na slobode v Mali pravdivá, MS SR nemá zákonné možnosti a ani dôvod vstúpiť do priamej komunikácie s menovaným. Avšak možnosti kontaktovať orgány činné v trestnom konaní v SR by mohli mať potenciál vyriešiť situáciu,” uviedla vo štvrtok hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová. Podľa jej slov MS SR bude napriek týmto skutočnostiam analyzovať možnosti ďalšieho postupu.

Bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Kosíka pustili v utorok (13. 11.) z väzenia v Mali. Informoval o tom v stredu (14. 11.) denník Sme, ktorému to potvrdil Kosík.

Kosík bol vo väzení dva roky po tom, čo na neho vydali medzinárodný zatykač pre falšovanie zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur. Prepustenie ho prekvapilo. “Otvorili dvere a povedali koniec,” povedal pre Sme Kosík. Svoje ďalšie kroky nechcel komentovať.

Kosík dlhodobo tvrdí, že je ochotný svedčiť o únose syna prezidenta Michala Kováča aj o ďalších kauzách bývalých príslušníkov SIS.

Kosík bol právoplatne pôvodne odsúdený na 14 rokov odňatia slobody a na peňažný trest vo výške 100.000 eur. Keďže ho nezaplatil, tak ho Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) v tento pondelok (12. 11.) odsúdil na ďalšie štyri roky. Verdikt nie je ešte právoplatný a bude o ňom, keďže sa odvolal obhajca Kosíka, rozhodovať napokon Najvyšší súd SR.