Domáce Politika

Ministerstvo obrany podpísalo zmluvy na nové stíhačky. Do procesu však vstúpil Pellegrini

Ministerstvo obrany pod vedením Petra Gajdoša podpísalo zmluvy na obstaranie lietadiel F-16. - Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Ministerstvo obrany v piatok podpísalo technické zmluvy na obstaranie lietadiel F-16. Ide o 14 kusov lietadiel, ktoré majú byť dodané do konca roku 2023. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

 

“Ministerstvo obrany v piatok v zastúpení národného riaditeľa pre vyzbrojovanie, plukovníka Vladimíra Kavického, podpísalo v súlade s uznesením vlády príslušné technické zmluvné dokumenty potrebné na začatie procesu obmeny stíhacích lietadiel Vzdušných síl Ozbrojených síl SR,” priblížila Capáková.

Ako dodala, ide o tri samostatné dohody o ponuke a prijatí, ktoré sú potrebné na pristúpenie k plneniu cez americký program FMS. Obstarávať sa má 14 kusov lietadiel F-16, letecká munícia, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu.

Cieľom nákupu má byť splnenie cieľov spôsobilosti NATO v oblasti vzdušnej obrany, nahradenie morálne a technicky zastaraných lietadiel MiG-29 a rozšírenie spôsobilosti slovenského stíhacieho letectva o ničenie pozemných cieľov.

Podľa Pellegriniho sú zmluvy zatiaľ neplatné

Ako informovala agentúra TASR, predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) považuje zmluvy na nákup stíhačiek F-16, ktoré podpísal rezort obrany, zatiaľ za neplatné, keďže v zmysle uznesenia vlády je potrebný aj predchádzajúci súhlas ministerstva financií. Ten doposiaľ udelený nebol. Uviedol to v stanovisku tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.