Domáce Politika Top

Ministerka Kalavská to vidí inak: Zdravotných sestier nechýba až toľko

BRATISLAVA – Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nom. Smer-SD) pripúšťa, že na Slovensku chýbajú zdravotné sestry. Ako však dnes uviedla v diskusnej relácii V politike televízie TA3, počet chýbajúcich sestier nedosahuje číslo 15 000, ako tvrdí komora sestier a pôrodných asistentiek. „Je to také šírenie možno poplašnej správy,” povedala s tým, že na základe údajov Inštitútu zdravotnej politiky v zdravotníctve chýba približne 2 300 sestier. „To je podstatne nižšie číslo, ako deklaruje komora,” zdôraznila. Slovensko však podľa Kalavskej nie je jediná krajina, kde chýbajú sestry a zdravotní pracovníci. „Je to celosvetový alebo celoeurópsky trend, teda problémy so sestrami majú aj v okolitých krajinách,” povedala s tým, že ministerstvo nastavilo systémové kroky, ktorými sa počet sestier snaží stabilizovať.

„My sme zvýšili kompetencie zdravotníckym asistentom, čiže sestra sa plne môže venovať ošetrovateľskému procesu a tie jednoduchšie činnosti robí zdravotnícky asistent, čiže tým pádom môže sestru odbremeniť,” povedala Kalavská. Zadefinovali sa podľa nej tiež kompetencie sestier a iných zdravotníckych pracovníkov. „Zadefinovali sme presne, kto čo bude robiť na úrovni dosiahnutého vzdelania. Zvýšili sme plat sestre, ktorá je magisterka, má špecializáciu,” povedala s tým, že kvalifikované sestry môžu po novom napríklad predpisovať zdravotnícke pomôcky, čo tiež vedie k zatraktívneniu práce sestry. Ministerka do budúcnosti nevylúčila aj ďalšie zvyšovanie platov sestier.

Pokiaľ ide o oblasť zdravotníckej techniky, ministerstvo má podľa Kalavskej ročne k dispozícii 70 miliónov eur na nákup nových zariadení. „Napríklad, teraz sme obstarali 13 CT prístrojov a prebieha súťaž o MR prístroje,” uviedla s tým, že rezort nakúpi do konca tohto roku napríklad aj celoplošné lineárne urýchľovače. „My sme si toho vedomí, že naši lekári a zdravotnícki pracovníci nemôžu pracovať s technikou, ktorá je zastaralá, a tým pádom ani pacient nedostane adekvátnu zdravotnú starostlivosť. To bola jedna z prvých vecí, ktoré sme urobili, že sme zriadili inštitút verejného obstarávania a pýtali sme sa nemocníc, aby špecifikovali, ktoré prístroje a technika im chýba a akom rozsahu a postupne sa im snažíme saturovať tieto chýbajúce stroje,” dodala ministerka zdravotníctva.

V relácii vystúpila aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nom. SNS), ktorá sa vyjadrila aj k podozreniam z neoprávneného čerpania agrodotácií na východnom Slovensku. „Kontrola prebieha v zmysle pravidiel Európskej únie, každý členský štát má povinnosť skontrolovať minimálne päť percent žiadateľov, SR kontroluje 10 percent žiadateľov. To sú takzvané kontroly na mieste. Pomedzi to sa robia kontroly administratívne. Tých robí Pôdohospodárska platobná agentúra 100 percent,” zdôraznila. V medializovaných prípadoch sa podľa Matečnej muselo spojiť viacero faktorov, pre ktoré neboli zaznamenané spomínanými kontrolami vrátane možného úniku informácií.

„Ale je to len naša domnienka, ja by som nerada obviňovala niekoho,” povedala Matečná, pričom PPA podľa nej podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Ministerka podľa vlastných slov nevie povedať, či za prípadmi mohol byť aj možný politický vplyv. „Na toto sa naozaj veľmi ťažko odpovedá ministrovi. Minister tam nie je od toho, aby odpovedal na takéto otázky tak trošku špekulatívneho charakteru,” povedala s tým, že existujú iné orgány na to, aby toto povedali. Ako dodala, pokiaľ sa však niečo takéto preukáže, bude vyvodená zodpovednosť.