Politika Zahraničné

Minister zahraničných vecí Zaríf zdôvodnil, prečo podal demisiu

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf. (TASR/AP)

ŽENEVA – Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf zdôvodnil svoje rozhodnutie podať demisiu, ktorú však prezident Hasan Rúhání neprijal, tým, že nebol informovaný o minulotýždňovej návšteve sýrskeho prezidenta Bašára Asada v Teheráne. 

Informovala o tom v utorok agentúra ISNA, ktorá citovala hovorcu ministerstva zahraničných vecí Bahráma Kásemího.

“Ministerstvo zahraničných vecí nemalo (o tejto návšteve) nijaké informácie na žiadnej úrovni, a to sa nezmenilo do konca návštevy,” uviedol Kásemí.

“Jedným z dôvodov rezignácie doktora Zarífa bola nedostatočná koordinácia s ministerstvom zahraničných vecí. Ako už bolo oznámené, rezignácia pána ministra nebola jeho súkromnou a individuálnou záležitosťou. Cieľom a úmyslom bolo úsilie vrátiť ministerstvu zahraničných vecí a diplomacii krajiny jeho miesto,” dodal hovorca.

Iránsky prezident Hasan Rúhání neprijal 27. februára demisiu, ktorú šéf diplomacie Zaríf nečakane oznámil deň predtým na Instagrame.

Zaríf zohral dôležitú úlohu v roku 2015, keď Irán uzavrel jadrovú dohodu so šiestimi svetovými mocnosťami. Po tom, čo Spojené štáty vlani v máji odstúpili od jadrovej dohody s Iránom a znovu zaviedli sankcie, sa však stal terčom kritiky odporcov Západu.