Domáce Politika

Minister zahraničia USA Pompeo pricestoval na Slovensko. Bude rokovať o bezpečnostných a zahraničnopolitických témach

Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo počas príhovoru v rámci položenia venca k pamätníku Brána slobody pod hradom Devín 12. februára 2019 v Bratislave. (TASR/Pavol Zachar)

BRATISLAVA/WASHINGTON – Bezpečnostné otázky, zahraničnopolitické témy, ale aj predsedníctvo Slovenska v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) budú hlavné témy rozhovorov ministra zahraničných vecí USA Mika Pompea so slovenskými predstaviteľmi. Slovenská diplomacia chce využiť jeho návštevu aj na zdôraznenie dôležitosti a praktického významu transatlantického partnerstva a prezentovanie postojov EÚ k regionálnym i globálnym otázkam.

Pompeo v utorok pricestoval do Bratislavy v rámci svojho turné po Európe. Ide o prvú návštevu amerického šéfa diplomacie na Slovensku od roku 2005, keď Condoleezza Rice sprevádzala prezidenta Georgea Busha na summit s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Predtým vo funkcii ministerky zahraničných vecí navštívila Slovensko česká rodáčka Madeleine Albrightová.

Priletel z Budapešti

Pompeo priletel z Budapešti ráno. Krátko po prílete si pri pamätníku Brána slobody v Devíne uctil položením venca pamiatku viac než 400 ľudí, ktorí v rokoch 1948 až 1989 zahynuli pri pokuse utiecť z Československa do Rakúska. Okrem toho sa stretne so zástupcami Konfederácie politických väzňov Slovenska.

Na snímke vpravo v pozadí americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo si podáva ruku s politickými väzňami v rámci položenia venca k pamätníku Brána slobody pod hradom Devín 12. februára 2019 v Bratislave. (TASR/Pavol Zachar)

Nasledovať budú rokovania s predstaviteľmi Slovenska – prezidentom Andrejom Kiskom, premiérom Petrom Pellegrinim a jeho partnerom – ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom. Čaká ho aj diskusia so študentmi na tému demokracie, slobody a víťazstva nad komunizmom pod názvom Odkaz roku 1989: Odvaha byť slobodní. Návštevu budú sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia, vodiči sa musia pripraviť na dopravné obmedzenia a možné zdržania.

Šéf americkej diplomacie počas svojho turné po stredoeurópskych krajinách nastolí partnerom aj obavy USA z rastúceho vplyvu Číny a Ruska v regióne. Ako informujú zahraničné médiá, obavy smerujú hlavne do Budapešti. Premiér Viktor Orbán však návštevu interpretuje ako úspech a prejavenie dôvery americkej administratívy maďarskej vláde.

Pompeo sa v Budapešti stretol aj s predstaviteľmi občianskej spoločnosti, s ktorými je maďarská vláda v spore. Výčitky Washingtonu sa konkrétne týkajú energetickej závislosti od Ruska. Práve ruská firma Rosatom pracuje na dostavbe maďarskej atómovej elektrárne PAKS v hodnote zhruba 12 miliárd eur. Američania majú okrem toho aj obavy z používania technológií čínskej spoločnosti Huawei.

Galéria
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo položil veniec k pamätníku Brána slobody pod hradom Devín 12. februára 2019 v Bratislave. (TASR – Pavol Zachar)
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo položil veniec k pamätníku Brána slobody pod hradom Devín 12. februára 2019 v Bratislave. (TASR/Pavol Zachar)
Na snímke vpravo americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo položil veniec k pamätníku Brána slobody pod hradom Devín 12. februára 2019 v Bratislave. (TASR/Pavol Zachar)
navigate_before
navigate_next

S Lajčákom preberú aj bilaterálne vzťahu

Lajčák a Pompeo preberú aj bilaterálne vzťahy, pravdepodobne sa dotknú aj obchodu. Ten za posledných osem rokov rastie. Za január až október 2018 sa na Slovensko importoval tovar a služby za 600 miliónov eur, čo predstavuje 0,9 percentný podiel z celkového importu. Export zo Slovenska dosiahol 2,01 miliardy eur, čo predstavuje trojpercentný podiel z celkového exportu. Na Slovensku pôsobí viac ako 120 amerických firiem, v USA zase pôsobí slovenský Eset, Anasoft, Cauldron či Sygic. Slovenský rezort hospodárstva podpísal s dvoma americkými štátmi memorandá o porozumení, ide o Texas a Indianu.

Michael Richard Pompeo je ministrom zahraničných vecí v kabinete prezidenta Donalda Trumpa od 26. apríla minulého roka. Nahradil Rexa Tillersona, ktorého Trump vyhodil cez svoju obľúbenú sociálnu sieť Twitter. Pompeo prišiel na Foggy Bottom, ako sa ministerstvu hovorí, z postu riaditeľa americkej špionážnej agentúry CIA. Predtým slúžil v dolnej komore Kongresu ako zástupca Kansasu. Pompeo je dlhoročným republikánom, patrí do frakcie známej ako Tea Party. V nej sa združujú priaznivci konzervatívnej politiky. Pompeo je proti manželstvám osôb rovnakého pohlavia, verí, že potraty by mali byť legálne len vo výnimočných prípadoch, je odporcom zdravotného poistenia pre všetkých a nie je ani zástancom zelenej politiky.