Domáce Politika Top

Minister Plavčan sa bránil na tlačovke. Neodstúpi, toto je jeho plán

BRATISLAVA – Ministerstvo školstva zruší výzvu na podporu dlhodobého strategického výskumu. Minister školstva Peter Plavčan to povedal na dnešnej tlačovej besede v súvislosti s čerpaním eurofondov na výskum. Opatrenie oznámil na základe dohody s univerzitami, Slovenskou akadémiou vied a Klubom 500. Novú výzvu podľa neho vypíšu v najbližšom čase.

Plavčan tiež dodal, že partneri sa dohodli na verejnej odbornej prezentácii zazmluvnených projektov v rámci výzvy na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier počas septembra. Plavčan tiež zruší aktuálnu databázu odborných hodnotiteľov projektov. Vyhlási tak novú výzvu na hodnotiteľov v septembri. Jej súčasťou budú aj požiadavky na odbornú kvalifikáciu a skúsenosti hodnotiteľa. Súčasne upravia aj systém hodnotenia projektov.

Spolitizovaná téma

Plavčan dnes uviedol, že celá téma čerpania eurofondov na podporu výskumu sa podľa neho spolitizovala. Zdôraznil pritom, že doteraz žiadny z projektov vo výzvach nedostal ani jedno euro. Minister zdôraznil, že zastavil výzvu na podporu dlhodobého strategického výskumu ako aj výzvu na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier. Všetko podľa neho je zastavené tak, aby to mohli prehodnotiť.

Peter Plavčan prichádza na tlačovú konferenciu

K prvej výzve na podporu priemyselných centier sa vyjadrí Najvyšší kontrolný úrad. Plavčan tiež požiadal o preverenie výzvy na podporu dlhodobého strategického výskumu Európsku komisiu. V rámci prvej výzvy sú už zazmluvnené projekty. Predkladatelia týchto projektov teraz vo verejnej prezentácii budú musieť preukázať, aký majú zámer a či naozaj dokážu splniť ciele.

List EK je vraj iba preventívny nástroj

Minister dnes tiež reagoval na varovný list Európskej komisie (EK). Označil ho za preventívny nástroj, ktorý neslúži na oznámenie finančných korekcií či sankcií voči štátu. Cieľom listu podľa ministerstva je, aby rezort ubezpečil Európsku komisiu, že všetky procesy sú v súlade s pravidlami. Ministerstvo zdôrazňuje, že žiadne pochybenia EK nenašla, keďže komisia ani neuskutočnila kontrolu a vychádzala iba z medializovaných informácií.

Ministerstvo vo svojom vyhlásení reaguje aj na vyjadrenia opozičných poslancov o konflikte záujmov odborných hodnotiteľov. Takéto vyjadrenia sú podľa ministerstva zavádzajúce, keďže podľa zákona nemôžu automaticky vylúčiť odborného hodnotiteľa z celého procesu posudzovania žiadosti o nenávratné finančné prostriedky len preto, že má zamestnanecký vzťah s niektorým z uchádzačov. V inom prípade by podľa ministerstva prakticky nikto na Slovensku nemohol hodnotiť vedecko-výskumné projekty. Rezort tiež reaguje na medializované prípady, keď firmy s nízkym obratom získali miliónové projekty.

Minister Peter Plavčan (vpravo) počas tlačového brífingu

Ministerstvo o dezinterpretáciách

Ministerstvo tvrdí, že projekty sú partnerské a výška príspevku bola často dezinterpretovaná. „Nie je pravdou, že ktorákoľvek firma získala schválením jej žiadosti napríklad štyri milióny eur. Do mnohých z nich je totiž zapojených väčšie množstvo subjektov. Táto čiastka sa delí medzi žiadateľa a partnerov, pričom pomer tohto rozdelenia je pri každej žiadosti špecifický,” uvádza ministerstvo. Plavčan dnes opäť uviedol, že neplánuje odstúpiť a o jeho odvolaní rozhoduje niekto iný.

Kauza, ktorá sa týka podpory výskumu z eurofondov, trvá od prvej polovice júla. Výskumné univerzity a Slovenská akadémia vied najprv žiadali ministra školstva Petra Plavčana o prehodnotenie výsledkov pri hodnotení projektov v rámci výzvy na financovanie dlhodobého strategického výskumu.

Peniaze ani na jeden projekt

Univerzity a SAV reagovali na to, že v rámci výzvy za 300 miliónov eur nedostal ani jeden projekt univerzitných vedeckých parkov a vedeckovýskumných centier výskumných univerzít a ústavov SAV finančnú podporu. Strana SaS následne kritizovala, že príspevky na vedu a výskum rozdelili vo výzve netransparentne, v rozpore s pravidlami a podľa medializovaných informácií mohlo dôjsť aj ku korupcii.

Poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová upozorňovala v súvislosti s výzvou aj na konflikt záujmov. Odvolávala sa pritom na informáciu, že jeden z hodnotiteľov projektov vo výzve na podporu výskumu a vývoja sedí vo vedení inštitúcie, ktorá do súťaže prihlásila viaceré projekty.

Foto: SITA / Diana Černáková