Domáce

Minister obrany hájil miliónové nákupy húfnic pred brannobezpečnostným výborom

Zdroj: SITA /Diana Černáková

BRATISLAVA – Cena samohybnej kanónovej húfnice Zuzana 2 sa pohybuje okolo štyroch miliónov eur, rovnako ako v minulosti. Na utorkovom brannobezpečnostnom výbore o tom informoval minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Reagoval tak na otázky poslanca Národnej rady (NR) SR Ľubomíra Galka (SaS) o medializovanom náraste cien a možnom predražení.

 

“Jedna Zuzana bola prepočítaná na 4.973.330 eur bez DPH. Suma s DPH je 5.967.000 eur. Tá cena je adekvátna tomu, o aký zbraňový systém ide,” ozrejmil generálny riaditeľ sekcie modernizácie a infraštruktúry Ministerstva obrany (MO) SR Vladimír Kavický. Pre porovnanie uviedol, že cena podobných systémov, ako je Archer alebo Caesar, sa pohybuje v rozmedzí od štyri a pol do päť miliónov.

Minister je presvedčený o transparentnosti nákupu. “Sú to najmodernejšie prostriedky v rámci aj ostatných delostreleckých systémov v NATO,” povedal. V súvislosti s medializovanými informáciami o použití starých podvozkov na ich výrobu minister ozrejmil, že to nie je reálne. Nespĺňajú napríklad podmienky z hľadiska hmotnosti. O konečnom dodávateľovi podvozkov podľa jeho slov rozhodne podnik Konštrukta Defence.

Zodpovedanie otázok považuje Galko za čiastočné. “Naďalej sme sa nedozvedeli, z akého dôvodu prišlo k zvýšeniu počtu,” povedal. Nerozumie tomu, že sa v krátkom období rozhodlo o zvýšení počtu húfnic z osem na 25. Ak by sa podľa neho potvrdila cena húfnic, ktorú na výbore potvrdil minister, rozdiel by nebol podľa neho taký problematický. “To sme my teraz nevedeli preveriť,” doplnil s tým, že zmluvy budú podľa neho k nahliadnutiu a bude sa dať informácia overiť.

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Na otázky, prečo napokon rezort pristúpil k nákupu 25 kusov Zuzán, odpovedal minister tým, že požiadavku predložil ešte bývalý náčelník generálneho štábu Milan Maxim. Zvýšením počtu reagovalo vedenie podľa slov ministra na nové platné požiadavky. “Medzitým, za predchádzajúceho vedenia ozbrojených síl, prebehlo spracovanie koncepcií, ktoré nadväzovali na novelu 2030,” doplnil súčasný náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko s tým, že bola schválená celková koncepcia prezbrojenia Ozbrojených síl SR.

O nákupe delostreleckého zbraňového systému 155 mm ShKH Zuzana 2 rozhodla vlani v máji vláda SR. Štát má v rokoch 2018 až 2022 nakúpiť 25 delostreleckých zbraňových systémov, ktoré sú produktom slovenského obranného priemyslu. Náklady na dodávky by pritom nemali prekročiť objem 175 miliónov eur s DPH. Druhá generácia húfnic Zuzana doplní 16 kusov húfnic 2000 Zuzana, ktoré armáda nakúpila v rokoch 1998 až 2000. Samohybná kanónová húfnica Zuzana 2 je autonómny delostrelecký zbraňový systém so samočinným nabíjaním.