Domáce Parlamentné voľby Politika Top

MIMORIADNE Kríza v Smere zažehnaná. Fico sa s Pellegrinim dohodol, ostávajú zatiaľ obaja

BRATISLAVA – Politická scéna sa otriasa v základoch. Krátko pred voľbami sa preskupujú politické sily. Jednotlivé strany čelia vnútrostraníckym problémom. Rozkol sa nevyhýba ani stále najsilnejšej politickej strane Smer-SD. Rozdielne názory premiéra Petra Pellegriniho s jeho straníckym šéfom Robertom Ficom je vídať stále častejšie. Podľa informácií Glob.sk sa dnes odohralo rozhodujúce stretnutie, na ktorom sa riešila budúcnosť strany. Odchod Petra Pellegriniho zo Smeru sa nateraz nekoná. Najsilnejší muži Smeru sa podľa našich informácií dohodli na budúcej spolupráci.

 

To, že sa Pellegrini a Fico nezhodnú stále vo viacerých témach, je už dnes viac menej jasné. Otázne je však, kto povedie Smer-SD do budúcoročných volieb. Informácie z prostredia strany hovoria o tom, že Robert Fico sa vidí ako jednotka kandidátky. Verejne to však takto otvorene nehovorí. Viesť Smer-SD do volieb by však chcel aj Peter Pellegrini. Nejde pritom o jediný spor najmocnejších mužov Smeru.

Pellegrini už viackrát otvorene kritizoval svojho straníckeho šéfa pre jeho vyhlásenia a kroky. Naposledy mu vytkol jeho vyjadrenie na adresu odsúdenia poslanca ĽSNS Najvyšším súdom. Milana Mazureka sa Fico zastal. Pellegrini žiadal od expremiéra vysvetlenie.

To, či a akým spôsobom budú títo dvaja ďalej spolupracovať, sa malo rozlúsknuť už dnes. Premiér sa s expremiérom stretol medzi štyrmi očami a vydiskutovali si svoje postoje. Ako Glob.sk informoval doobeda, v hre bol aj odchod Pellegriniho zo Smeru.

Aktualizované o 17:50

Stretnutie Pellegriniho s Ficom sa podľa nášho zdroja odohralo na neutrálnej pôde vo vládnom hoteli Bôrik – teda ani nie na Úrade vlády, ani nie na centrále strany. Do areálu sa navyše bez povolenia nedostanú žiadne nepovolané osoby ani média. Debata sa mala odohrať v pokojnej atmosfére. Jej výsledkom je vraj zažehnanie krízy v Smere-SD, aspoň nateraz. Pellegrini neodchádza a Fico bol ochotný urobiť ústupky. Kto bude jednotkou na kandidátke, však zatiaľ jasné nie je. Premiér so svojimi ľuďmi by však súčasťou kandidátky do parlamentných volieb mali byť.

 

V kuloároch sa pritom už dlhšiu dobu špekulovalo o tom, že by sa mohol pridať k novovznikajúcej strane Tomáša Druckera Dobrá voľba. Práve dnes bývalý minister zdravotníctva a vnútra predstavil svoju novú stranu aj ľudí, ktorí do nej idú spoločne s ním. Ohľadne možnej spolupráce s Pellegrinim uviedol, že sú to špekulácie. “S pánom Pellegrinim som nekomunikoval. Stretol som ho, myslím, na Krištáľovom krídle (konalo sa v januári 2019, pozn. red), kde sme si podali ruky,” povedal Drucker.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček