Domáce Politika Spoločnosť Top

MIMORIADNE Kalavská uspela. Ministri schválili jej reformu nemocníc, boj však ešte neskončil

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Osud nemocníc je stále v rukách politikov. Vláda dnes mala rokovať len o troch návrhoch, medzi ktorými ten z dielne ministerky zdravotníctva nebol. A to aj napriek tomu, že samotný premiér Peter Pellegrini dal prísľub, že o reforme budú tento týždeň určite hovoriť. Šéfka rezortu Andrea Kalavská si však svoje vybojovala. Požiadala o prerokovanie aj jej reformy zdravotníctva, na ktorej pracovala ešte ako štátna tajomníčka. Bod bol na rokovanie napokon zaradený.

 

Aktualizované o 17:25

Členovia vlády boli pred rokovaním skúpi na slovo. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v sprievode ministerky zdravotníctva na rokovanie meškali. Ani tí nechceli pred zasadnutím nič prezradiť. Podľa informácií Glob.sk bola ministerka ešte včera ochotná odstúpiť, ak sa dnes jej návrh na vládu nezaradí. 

Zdá sa, že Kalavská svoj boj napokon vyhrala. Podľa informácií Glob.sk vláda jej reformu zdravotníctva pred malou chvíľou odobrila. Informáciu už vláda oficiálne oznámila aj na svojej stránke. Návrh ministerky bol schválený aj s pripomienkami. O tom, ako vyzerala situácia ešte včera, sa dočítate TU.

Kalavskú čaká ešte tvrdá práca

Napriek tomu, že vláda dnes konečne podporila Kalavskej návrh, ministerkina práca tu nekončí. Do parlamentu reforma zdravotníctva ide ako vládny návrh, o ktorom už budú rozhodovať poslanci v prvom čítaní. ,,Teraz máme opäť ďalší časový priestor, aby sme našli politický konsenzus… Prvé čítanie, ktoré je ešte len o tom, či ideme ďalej, alebo nie, môže byť dobrým testom, či nielen koalícia, ale aj opozícia to podporí, môže ukázať, že sa z toho nebude robiť politika,” informoval Pellegrini.

Radosť z prerokovania návrhu ministerka zdravotníctva neskrývala. Poďakovala sa všetkým tým, ktorí boli ochotní si jej návrh reformy zdravotníctva opäť preštudovať a konštruktívne debatovať o tom, ako sa dá ešte upraviť, aby sa súčasné postavenie pacienta zlepšilo. ,,Tento materiál je jeden z najlepších, ktorý tu za posledné desiatky rokov bol a všetkým nám odborníkom, poslancom, bolo ľúto, keby tento materiál zhorel len preto, že je pár mesiacov pred voľbami,” povedala šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

Ministerka zdravotníctva neskrývala nadšenie z rozhodnutia vlády. Zdroj: FB Peter Pellegrini

Nič nie je isté

Premiér Peter Pellegrini ubezpečil verejnosť, že bude robiť všetko preto, aby reformu nemocníc podporila v parlamente aj strana Smer-SD. ,,Sám by som dobre nespával, ak by sme tento prvý krok na vláde neurobili, to by som sa asi pýtal sám seba, na čo sedím na stoličke premiéra,” povedal po rokovaní vlády predseda vlády. Či skutočne najsilnejšia politická strana podporí Kalavskej stratifikáciu, ešte nie je isté.

,,Rokujeme a hľadáme riešenie o podobe zákona, akým bude stratifikácia nemocníc predložená, pričom kladieme dôraz na dva základné ciele – nesmie to ohroziť samotných pacientov a nesmie dôjsť k rušeniu nemocníc,” povedal pre Glob.sk hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút.

Ministerka už v minulosti obiehala politické strany, aby získala ich podporu. Za materiál už pomyselne zahlasovali strany Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), hnutie Sme rodina a koaličná strana Most-Híd.

Glob.sk vám ponúka aj videozáznam s vyjadrením šéfky zdravotníctva Kalavskej po rokovaní vlády. Kvôli technickým problémom je video rozdelené na dve časti.

Rozhodnutie vlády teší viacerých

Asociácia štátnych nemocníc je s dnešným výsledkom spokojná a ocenila prácu ministerky. ,,Naším spoločným cieľom je poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom tak, aby sme dokázali poskytnúť kvalitnú, dostupnú a ekonomicky efektívnu zdravotnú starostlivosť.  Pevne veríme, že schválenie stratifikácie bude pri plnení tohto cieľa výraznou pomocou,” píše sa v stanovisku asociácie.

Na stranu šéfky rezortu zdravotníctva sa postavila aj opozičná strana SaS. ,,Iróniou je, že ministerka teraz bude musieť presviedčať najmä poslanecký klub Smeru-SD na čele s poslancom Ficom, čiže politickú stranu, ktorá Kalavskú do funkcie nominovala. Chceme veriť, že aspoň časť demokratickej opozície, ktorá sa vykrúca, či podporí reformu nemocníc, prestane pri tejto téme politikárčiť,“ povedala členka výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková (SaS). Strana OĽaNO vyzýva koaličný Smer-SD, aby ministerkinu reformu podporil. Podľa nich má návrh blokovať Robert Fico.

Asociácia štátnych nemocníc víta rozhodnutie vlády, ktorá na dnešnom rokovaní schválila materiál stratifikácie a posunula ho tak do parlamentu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

,,Asociácia dlhodobo poukazovala a podporovala pozitívne zmeny v prospech pacientov. Aj naďalej podporujeme spustenie reformy nemocníc, nakoľko dnešný stav je zlý a do budúcnosti neudržateľný,” uviedla prezidentka Asociácie na ochranu práv pacienta Mária Lévyová.

Obsiahlu reformu zdravotníctva vníma koaličná strana Most-Híd za viac ako potrebnú, preto tiež víta rozhodnutie vlády. “Stratifikácia je dlhodobý proces, jej začiatok by sme nemali oddaľovať. V Moste za rovnako dôležité považujeme aj to, aby pri návrhu ministerky zdravotníctva poslanci v parlamentnej rozprave kládli dôraz na odbornú, a nie na politickú diskusiu,” informovala hovorkyňa strany Klára Debnár.

Hnutie Sme rodina podporí Kalavskej návrh len v tom prípade, ak stratifikácia neobmedzí komfort slovenského pacienta. “Presne si pozrieme návrh zákona, pretože pre nás je najdôležitejšie, aby sa stratifikácia nedotkla pacientov. Rokovali sme o tom a bolo nám to prisľúbené, ale, samozrejme, niečo iné sú sľuby a niečo iné realita, preto si to chceme naozaj pozrieť a v prípade, ak sa to dotkne komfortu pacientov, tak to nepodporíme,” povedal predseda hnutia Boris Kollár.

Obsiahlu reformu zdravotníctva vníma koaličná strana Most-Híd za viac ako potrebnú, preto tiež víta rozhodnutie vlády. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Čo nás čaká?

Ministerka zdravotníctva opäť kládla dôraz na to, že cieľom stratifikácie nie je zatváranie nemocníc, ale ,,zdravá a dobrá zmena” slovenského zdravotníctva. Dobrá zmena má nastoliť jednotnú a adekvátnu zdravotnú starostlivosť vo všetkých nemocniciach v krajine, znížiť počet a dĺžku hospitalizácií, reoperácií, či odvrátiteľných úmrtí, obmedziť kompetencie poisťovní, zatraktívniť prácu v zdravotníckom sektore… „Cieľom navrhovanej právnej úpravy je primárne zvýšiť bezpečnosť pacienta a vytvoriť predpoklady na zvýšenie kvality poskytovanej ústavnej zdravotnej starostlivosti,” uvádza sa v návrhu zákona.

Do platnosti by reforma zdravotníctva mala vstúpiť od 1. janurára 2020. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček