Domáce Kauzy Top

Šufliarsky končí. Krk mu zlomil Kočner aj Matovič

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Peter Šufliarsky končí vo funkcii. Prvý námestník generálnej prokuratúry pre trestný úsek o uvoľnenie z funkcie požiadal od pondelka 1. apríla. Dôvodom je diskreditácia jeho osoby kvôli sms správam, ktoré si mal vymieňať s obvineným Marianom Kočnerom. Tých si podľa šéfa OĽaNO Igora Matoviča mali vymeniť vyše 400. Aj keď sa Peter Šufliarsky rozhodol zverejniť sms správy a dôvod na svoj odchod najprv nevidel, nakoniec sa rozhodol pre takýto radikálny krok. Generálny prokurátor v piatok svojho kolegu bránil a Matoviča označil za klamára. 

 

Vo štvrtok Igor Matovič predstúpil pred novinárov s vyjadrením, že disponuje komunikáciou medzi Petrom Šufliarskym a Marianom Kočnerom, ktorý je obvinený z viacerých vecí, aj vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Spravil tak z presvedčenia, že verejný záujem stojí nad ochranou súkromia. Podľa Matoviča si od januára do júla 2017 mal Kočner so Šufliarskym vymeniť 430 správ, v ktorých mali riešiť voľby, aj spomínať na spoločný dlhý rozhovor v aute. Matovič sedem z nich aj zverejnil. “Šufliarsky je človek, ktorý buď koná nadprácu v prospech niekoho, alebo tak, že nakoniec ľudia podozriví z ťažkých zločinov, sa vyhnú trestu. Zabezpečí chod dejín na prokuratúre tak, že sa nepostavia pred súd. Je to škodná na piedestáli prokuratúry,” povedal Matovič.

Podľa slov Igora Matoviča si Peter Šufliarsky a Marian Kočner mal vymeniť 430 správ. Glob.sk I David Duducz

Šufliarsky podľa Matoviča kryl Mariana Kočnera až do momentu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, kedy cúvol. A keď to Marian Kočner zistil, mal si v júni 2018 objednať Šufliarskeho vraždu z pomsty. Samotný Šufliarsky sa následne k celej veci vyjadril. Zopakoval, že s Marianom Kočnerom nemal, ani nemá žiadny priateľsky, nepriateľsky, rodinný, príbuzenský, ani iný vzťah. Poukázal na to, že v jeho neprospech riešil 11 trestných vecí v priebehu troch rokov. Priznal, že si s Kočnerom písal, pričom komunikáciu inicioval výhrade Kočner. Komunikáciu sa rozhodol zverejniť, aj napriek tomu, že si uvedomuje, že to môže sťažiť alebo zmariť objasnenie motívu jeho likvidácie. O tejto informácii sa slovenská verejnosť dozvedela na jeseň minulého roku. “Nebudem sa ku tlačovej konferencii pána Matoviča vyjadrovať. Vôbec nespĺňa atribúty slušnosti a profesionality ústavného činiteľa,” vyjadril sa. 

Čižnár obvinil Matoviča z klamstva

K situácii sa vyjadril aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Ten na svojom piatkovom brífingu skritizoval Igora Matoviča za slová, ktoré včera mieril na adresu GP SR, a obvinil ho z toho, že klamal a zavádzal v kauze sms správ. Za klamstvo Jaromír Čižnár považuje napríklad aj to, že Matovičovi deň pred tlačovou besedou mali prísť tri výhražné sms správy, ktoré ho mali odradiť od zverejnenia komunikácie medzi Šufliarskym a Kočnerom. Podľa jeho slov sa na GP SR sám ozval človek, ktorý Matovičovi poslal tri údajne výhražné SMS správy, pričom súhlasil s tým, aby sa zverejnilo vyhlásenie, ktoré poslal hovorkyni GP SR Andrey Predajňovej. “Sami si urobíte názor, čo v tej komunikácii bolo,” uviedol Čižnár.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár obvinil Igora Matoviča z klamstva a zavádzania. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

“Čestne vyhlasujem, že informácie ohľadom údajného vyhrážania sa formou SMS sa nezakladajú na pravde. Je pravda, že som mu v stredu písal tri SMS správy z telefónneho čísla registrovaného na moje meno. Igor Matovič ich neodprezentoval v úplnom znení, iba ich účelovo vytrhol z kontextu, čím mal za cieľ, ako je u neho neho obvyklé, teatrálne zdôrazniť dôležitosť svojej osoby a priťažiť osobe pána Petra Šufliarskeho, ktorého ja osobne nepoznám,” napísal inžinier Železník. Odmietol súvislosť komunikácie s Igorom Matovičom a témami odprezentovanými na tlačovej konferencii šéfa OĽaNO.

Na Igora Matoviča podal trestné oznámenie za ohováranie, marenie spravodlivosti a marenie vyšetrovania. Zdroj: GP SR

“Poznajúc spôsoby Igora Matoviča, je poľutovaniahodné, že tieto metódy využíva opakovane a som presvedčený, že dnešnou TK prekonal všetky hranice akéhosi pomyselného “verejného záujmu”, za ktorý sa schováva a neštíti sa využiť aj tragédiu dvoch mladých ľudí na získavanie politických preferencií, aj za cenu porušovania zákonov SR. Zároveň chcem oznámiť, že v najbližších hodinách doručím GP SR trestné oznámenie na Igora Matoviča za ohováranie, marenie spravodlivosti a marenie vyšetrovania, ktorých sa dnešnou tlačovou konferenciou dopustil so zámerom ovplyvniť útokom na osobu pána Petra Šufliarskeho za jasnej manipulácie faktov verejnú mienku pred 2. kolom volieb prezidenta SR,” uzavrel. 

Generálny prokurátor Jaromír Čiznár uviedol, že o predmetnej komunikácii vie od januára, pričom Šufliarskeho vyzval, aby si to s novinármi odkomunikoval on sám. Krátko na to nasledovala tlačová konferencia prvého námestníka, kde sa ku komunikácii priznal. Po nej vysvitlo, že predmetná komunikácia bola oveľa rozsiahlejšia, ako sa v prvom momente zdalo. Preto Čižnár požiadal o to, aby bola celá zaradená do spisu a Šufliarskemu povedal, nech sa pripraví na vážny rozhovor. Čižnár sa po dlhšom rozhovore s ním napokon dohodol, že Šufliarsky sa ku 1. aprílu vzdáva funkcie prvého námestníka generálneho prokurátora. Čižnár rozhodne o jeho ďalšom zaradení a komunikáciu s Kočnerom posunie etickej komisii, ktorá zaujme ďalšie stanovisko. O tom, kto nahradí Šufliarskeho vo funkcii, ešte Čižnár nemá jasno.

V súvislosti s odchodom Šufliarskeho z pozície prvého námestníka generálneho prokurátora Matovič skonštatoval, že ide o očistu, odísť by však podľa neho mal aj Čižnár. Šufliarsky by podľa neho mal tiež čeliť disciplinárnemu stíhaniu, aby už nemohol zastávať na prokuratúre žiadny post. Viac sme písali TU.

Profil Petra Šufliarskeho

  • na GP SR si prešiel viacerými funkciami. V čase, keď bol generálnym prokurátorom Dobroslav Trnka, Šufliarsky šéfoval odboru osobitného určenia, ktorý za zaoberal najzávažnejšími kauzami spájanými s podsvetí, neskôr sa stal námestníkom pre trestný úsek
  • v máji 2018 sa stal prvým námestníkom GP SR
  • dozoroval kauzy ako napríklad kyselinári, bytová mafia či vraždu Ernesta Valka
  • stál pri odsúdení Mikuláša Černáka a viacerých členov jeho skupiny
  • bývalá prokurátorka Eva Mišíková povedala, že z generálnej prokuratúry odišla kvôli nemu, dvojica mala dlhodobo napäté vzťahy
  • v prípade Karola Mella sa riešilo, či dal Šufliarsky však vedieť vedeniu polície a ministerstva vnútra, že Mella obvineného z vraždy, prepustia z väzby v Justičnom paláci. Kvôli neskorému informovaniu sa Mella už nepodarilo sledovať a ušiel. Do sporu sa kvôli tomu dostal s vtedajším ministrom vnútra Danielom Lipšicom
  • v minulosti mali strielať na auto jeho manželky Helgy, ktorá je tiež prokurátorkou
  •  na jeseň 2018 Šufliarsky povedal, že Tomáš Szabó a Alena Zsuzsová obvinení z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, mali plánovať aj jeho vraždu
Galéria
Jaromír Čižnár. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Výhražné SMS správy poslané Antonom Železníkom Igorovi Matovičovi. Zdroj: Igor Matovič
Výhražné SMS správy poslané Antonom Železníkom Igorovi Matovičovi. Zdroj: Igor Matovič
Podľa Igora Matoviča si Peter Šufliarsky a Marian Kočner vymenili 430 správ v období od januára do júla 2017. V nich mali napríklad riešiť voľby. Zdroj TASR – Martina Kriková
Peter Šufliarsky. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Autor správ Anton Železník sa k údajným výhražným správam vyjadril pre GP SR. Zdroj: GP SR
navigate_before
navigate_next