Domáce Kauzy Politika Top

MIMORIADNA SPRÁVA Polícia zatkla osoby podozrivé z Kuciakovej vraždy. Je medzi nimi aj bývalý vyšetrovateľ

Polícia zadržala osoby podozrivé v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Mimoriadna akcia. Polícia od skorého rána zasahuje na južnom Slovensku. Podľa medializovaných informácií akcia súvisí s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zadržaných má byť viacero osôb – pravdepodobne osem, medzi nimi aj vrah snúbencov.

 

O zásahu informovala polícia skoro ráno na sociálnej sieti. “Pred pár minútami protizločinecká jednotka NAKA zadržala osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti. Momentálne prebiehajú domové prehliadky a ďalšie procesné úkony. Viac informácií poskytneme, keď to situácia dovolí.” Podľa informácií Denníka N a Aktuality.sk má ísť o osoby, ktoré sú podozrivé v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Polícia to zatiaľ oficiálne nepotvrdila. Podľa televízie Markíza jedným zo zadržaných má byť Tomáš Sz., ktorý pracoval ako policajný vyšetrovateľ. Podľa fotografií na jeho Facebooku ide o muža, ktorý prešiel výcvikom v Európskej bezpečnostnej agentúre a ako ozbrojená stráž slúžil aj na lodi.

Akcia odohrala v Kolárove. “Polícia zatiaľ nebude uvádzať žiadne ďalšie informácie, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania, pretože naďalej prebiehajú procesné úkony,” uviedli policajti následne.

Ministerka vnútra Denisa Saková na sociálnej sieti zverejnila bližšie informácie k vyšetrovaniu vraždy. “Približne 200 výsluchov svedkov, desiatky znaleckých posudkov a množstvo ďalších dôkazov vykonala polícia podľa mojich informácií v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vo vyšetrovacom tíme pracuje viac ako 90 ľudí,” uviedla ministerka. Saková nastupovala do funkcie po zmene vlád, ktoré vyvolala práve vražda novinára. “Hoci nemám konkrétne informácie o vyšetrovaní tohto trestného činu, je teraz už zrejmý výrazný posun v prípade. Ďakujem každému jednému policajtovi, svedkovi a úplne každému človeku, ktorý prispieva k objasneniu tejto brutálnej vraždy dvoch mladých ľudí,” doplnila.

Podľa českého týždenníka Respekt polícii pomohli k dolapeniu vrahov satelitné snímky z americkej družice, ktorá sa zhodou okolností pohybovala v dobe vraždy nad miesto, kde boli mladí ľudia zavraždení. “Analýza pohybu osôb a áut pomohla vraj podozrivých odhaliť,” píše na svoje stránke Respekt.

Politici reagujú:

Na policajný zásah reagujú okamžite aj politické špičky. “S potešením som prijal správu o tom, že polícia zatkla podozrivých z vraždy dvoch nevinných mladých ľudí. Zároveň oceňujem profesionálnu prácu vyšetrovateľov a prokuratúry. Vyšetrenie a potrestanie vinníkov tejto vraždy je jednou z priorít mojej vlády a som veľmi rád, že policajné orgány už reálne konajú. Verím, že sa tento brutálny skutok podarí objasniť a odhaliť jeho motív ako aj objednávateľov, aby prestal rozdeľovať našu spoločnosť,” napísal na sociálnej sieti premiér Peter Pellegrini.

Právny zástupca rodín bývalý poslanec Daniel Lipšic vyzýva verejnosť, aby dôverovali vyšetrovaniu. “Vo vyšetrovacom tíme boli a sú aj skúsení vyšetrovatelia a prípad dozorovali dvaja mimoriadne erudovaní prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Rozsah vyšetrovania, aj za účasti Europolu a iných zahraničných zložiek, bol bezprecedentný,” uviedol na svojom profile. Zároveň zdôraznil, že dnes je síce dôležitý deň pri objasňovaní vraždy, zďaleka však nie sme na konci. “Vyšetrovanie nie je a nebude skončené dovtedy, kým nebudú identifikovaní, zadržaní a postavení pred súd tí najhorší a najnebezpečnejší – objednávatelia tohto ohavného činu. Tí, ktorí pre zakrytie svojich kriminálnych aktivít neváhali brutálne zavraždiť odvážneho novinára a jeho snúbenicu,” dodal Lipšic.

Poslanec OĽaNO Igor Matovič zdieľa podobný názor. “Vrah vykonávateľ už zrejme putuje za mreže. Chvalabohu. Ale omnoho dôležijetejšie je, aby sme všetci spoznali vraha objednávateľa. Toho, kto rozhodol, že mladému chalanovi za jeho prácu spolu snúbenicou treba navždy zavrieť ústa,” napísal na sociálnej sieti.

Nájomná vražda

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili 21.februára tohto roka v jeho dome vo Veľkej Mači. Telá snúbencov našla polícia až o päť dní neskôr. Na začiatku vyšetrovania bolo podľa prokurátora stanovených viacero verzií a dôvodov – od práce Kuciaka až po prácu jeho snúbenice. “Dnes je vyšetrovanie zúžené len na to, že motívom bol Kuciak,” uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry len minulý týždeň. Podľa neho vyšetrovanie preukázalo, že šlo o nájomnú vraždu. Na tlačovej konferencii zverejnil prokurátor aj identikit muža, ktorý by mohol byť možným svedkom udalostí z februára a poskytnúť dôležité informácie. “Táto osoba sa mohla pohybovať v okolo mieste vraždy v čase spáchania skutku,” priblížil prokurátor. To, či môže ísť o páchateľa, povedať odmietol. Prokurátor vyzval, aby sa daná osoba prihlásila na príslušných úradoch. Odvtedy nabrali udalosti rýchly spád.

Galéria
Politici ďakujú polícii, zároveň ale žiadajú dolapenie objednávateľa vraždy Jána Kuciaka. Zdroj: Aktuality.sk
Identikit osoby, ktorá by mohla vniesť svetlo do vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Zdroj: Úrad špeciálnej prokuratúry
Jána Kuciaka pochovali 3. marca 2018 v Štiavniku. Zdroj: SITA
Vražda novinára Jána Kuciaka vyvolala v krajine nepokoje. Na pochodoch žiadali ľudia pád vlády. Zdroj: SITA/Branislav Bibel
navigate_before
navigate_next