Domáce Kauzy Politika Top

Mimoriadna schôdza na odvolanie Fica: Podporuje korupciu

BRATISLAVA – Poslanci NR SR sa dnes zídu poslednýkrát pred letnými prázdninami. Na tretí pokus sa pokúsia zísť k návrhu strany Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. V stredu nebol parlament uznášaniaschopný dvakrát, a preto jeho predseda Andrej Danko odročil začiatok schôdze nadnes.

Schôdza sa však ani dnes nezačala, ani dnes nebolo zákonodarcov v parlamente dosť. Prezentovalo sa len 69 poslancov NR SR. Predsedajúci schôdze Andrej Hrnčiar ju odložil o hodinu, teda na 10:00. Na schôdzu neprišiel ani Danko, ktorý vedie delegáciu NR SR v Štrasburgu, kde ju pozval predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Spolu s ním je na pracovnej ceste ďalších deväť poslancov.

Už v stredu Danko avizoval, že navrhne presunúť túto mimoriadnu schôdzu na september. Rovnako už v stredu takto koaliční poslanci presunuli na september schôdzu, na ktorej má byť odvolávaný minister vnútra Robert Kaliňák. Takéto rozhodnutie však vyvoláva nevôľu opozície. Tá už avizovala, že sa obráti na Ústavný súd SR. Riadna schôdza parlamentu sa má po prázdninách začať 6. septembra. Po nej by malo nasledovať odvolávanie Fica, v septembri by mali poslanci rozhodovať aj o osude ministra Kaliňáka.

Návrh na zvolanie schôdze o vyslovení nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi podali v piatok 1. júla poslanci za SaS a OĽaNO s tým, že pod návrhom je podpísaných 34 opozičných poslancov. Podľa opozície premiér svojím prístupom ku kauze Bašternák legitimizuje korupčné správanie, keďže odmieta odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ten je podľa opozičných poslancov podozrivý z obchodovania s daňovým podvodníkom. Taktiež podľa opozície býva premiér v byte, ktorý bol postavený za peniaze z daňových podvodov a navyše za znížené nájomné.

Ako v piatok vyhlásila poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO), premiér tým, že nekoná v kauze Bašternák, ohrozuje dobré meno Slovenska počas predsedníctva krajiny v Rade EÚ. “Pán premiér zlyhal a mal by za to niesť zodpovednosť,” uviedla. Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča opozícia opakovane vyzývala premiéra, aby odvolal ministra vnútra Kaliňáka a vysťahoval sa z bytovky Bonaparte, on však celú kauzu len bagatelizoval. “Svojím konaním vedome podporuje korupčné prostredie,” povedal Matovič s tým, že opozícii je ľúto, že takýto návrh musia podávať v deň začiatku predsedníctva Slovenska v Rade EÚ, nemajú však inú možnosť. “Nerobíme hanbu Slovensku, snažíme sa jej zabrániť,” dodal.