Spoločnosť Šport Top Zahraničné

Miliardár prišiel o svoju luxusnú hračku. Jeho miliónová superjachta sa potopila

Superjachta My Song sa potopila. Zdroj: Baltic Yacht

BRATILAVA – Luxusná jachta talianskeho miliardára spadla v Stredozemnom mori z nákladnej lode a potopila sa. Loď s názvom “My Song” minulý víkend na ceste z Palma de Mallorca do Janova v Taliansku spadla z kontejnerovej lode, informovala o tom logistická firma Peters & May.

 

Loď, ktorej hodnota sa odhaduje na okolo 30-miliónov dolárov, bola dodaná v roku 2016. Mala dĺžku 39,62 metra a vlastnil ju podnikateľ v módnom priemysle Pier Luigi Loro Piana. Hovorkyňa lodiarskej spoločnosti Baltic Yacht pre médiá nehodu potvrdila. Bližšie informácie o priebehu udalosti a hodnote plavidla však odmietla uviesť.

Kapitán nákladnej lode a externá spoločnosť sa najprv jachtu snažili zachrániť, vysvetlil šéf logistickej firmy David Holley.

“Táto udalosť je viac ako poľutovaniahodná, ale preprava jácht na nákladných lodiach zostáva aj tak jedným z najefektívnejších a najbezpečnejších riešení,” povedal miliardár Loro Piano.

Aspoň na otázku, ako k nehode došlo, existuje odpoveď. Keďže sa na internete aj medzi fanúšikmi jachtingu začali rozširovať rôzne teórie a na verejnosť unikli zábery potápajúcej sa jachty, spoločnosť zodpovedná za prepravu luxusného plavidla – Peters & May sa rozhodla začať brániť špekuláciám a vydala vyhlásenie.

Záber na potápajúcu sa jachtu My Song. Zdroj: internet

Prepravca prehovoril

Je to nezvyčajné, pretože v takýchto prípadoch má prioritu komunikácia s poisťovňami. Ale Peters & May sa obáva, že bude poškodené meno značky a odmieta zároveň zodpovednosť za incident.

Šéf spoločnosti David Holley vo svojom vyhlásení hovorí: “Za normálnych okolností by sme sa k nehodám s nákladom nevyjadrovali, ale vzhľadom na to, že jachta je veľmi známa a je o ňu záujem, myslíme si, že to musíme formálne objasniť.”

Ako vysvetlil, pokúsi sa priebeh nehody objasniť, aj keď je vyšetrovanie ešte na začiatku. Ako povedal, “naša povesť je v nebezpečenstve a nedovolíme, aby ju ohrozovali nekvalifikovaní ľudia, ktorí všetko posudzujú bez faktov”.

Holley tiež vyjadril sklamanie, že do médií unikli zábery potápajúcej sa jachty.

“O strate jachty z paluby MS Brattinsborg sme boli informovaní 26. mája 2019 o asi 4:00 hodine. Bola to My Song. Požiadali sme kapitána, aby ju skúsil zachrániť, ale objednali sme si aj externú firmu.”

Kvôli bezpečnosti ostatných jácht prepravovaných na palube, nariadila spoločnosť Peters & May nákladnej lodi, aby pokračovala v ceste do Janova. Incident nemá podľa Holleyho žiadny vplyv na ďalšie jachty.

“Začalo sa kompletné vyšetrenie nehody,“ uviedol Holley vo vyhlásení. Z prvých výsledkov podľa neho vyplýva, že podstavec jachty (poskytli ho manažéri My Song, ktorí garantovali jeho spôsopbilosť pre plavbu a namontovali ho na nákladnú loď) sa počas cesty z Palma de Mallorca do Janova zlomil. To nakoniec viedlo k strate My Song, ktorá sa prevrátila do mora.

Holley na záver zdôraznil: “Ako popredná spoločnosť na prepravu jácht už 40 rokov sme hrdí na to, čo robíme a ideme nad rámec všetkých štandardných prevádzkových postupov, aby sme zabezpečili bezpečnú prepravu všetkých jácht, ktoré vezieme.”

Miliardár už so svojím klenotom vyhral minuloročnú fregatu na Sardínii. Zdroj: Baltic Yacht

Smerovala na regatu

Loď Brattinsborg odštartovala svoju plavbu s cenným nákladom z prístavu na ostrove St. John 7. mája.  Pôvodne mala do prístavu v Janove doplávať už 27. mája. 

Vlastník My Song, miliardár Pier Luigi Loro Piana (67), sa chcel zúčasnit regatty v Porto Cervo, ktorú minulý rok vyhral.

Loro Piana patrí s odhadovaným majetkom takmer 1,5 milárd eur podľa časopisu Forbes k najbohatším ľuďom v Taliansku. Po ňom pomenovanú módnu značku z väčšej časti predal luxusnému koncernu VVMH. Každý rok organizuje na Sardínii regattu luxusných jácht, na ktorej sa mal so svojou My Song opäť zúčastniť.

Galéria
Odhadovaná hodnota jachty je 30 miliónov eur. Zdroj: Baltic Yacht
Pod jachtou sa zlomil podstavec a následne spadla do mora. Zdroj: Baltic Yacht
Odhadovaná hodnota jachty je 30 miliónov eur. Zdroj: Baltic Yacht
Superjachta My Song sa potopila. Zdroj: Baltic Yacht
Odhadovaná hodnota jachty je 30 miliónov eur. Zdroj: Baltic Yacht
navigate_before
navigate_next