Zahraničné Top

Milanovič ubezpečil, že chce mať normálne vzťahy so Srbskom

BELEHRAD – Chorvátsky premiér Zoran Milanovič si želá normálne vzťahy so Srbskom a popiera tvrdenia, podľa ktorých v súvislosti s krízou na vzájomnej hranici počas uplynulého týždňa označil Srbov za barbarov.

V rozhovore pre srbskú televíziu, z ktorého cituje agentúra HINA, v noci nadnes Milanovič povedal, že masový prílev migrantov zo Srbska predstavuje pre Chorvátsko problém a žiada preto srbského partnera Aleksandara Vučiča, aby časť z nich presmeroval do Maďarska. Zároveň upozornil, že Chorvátsko môže opäť zaviesť obmedzenia na hranici so Srbskom, ktoré v piatok zrušilo.

Milanovič podľa HINA odmieta, že by rozhodol o zrušení blokády na chorvátsko-srbskej hranici na nátlak z Bruselu alebo na základe kritiky poukazujúcej na porušovanie asociačnej dohody EÚ so Srbskom. “Som členom Európskej rady, kde sa zhováram s (nemeckou kancelárkou) Angelou Merkelovou a s (rakúskym kancelárom) Wernerom Faymannom… Nikto tam nemal záujem hovoriť o Srbsku či o tejto situácii, takže neviem, kto by mohol vyvíjať takýto nátlak na Chorvátsko,” povedal chorvátsky premiér.

Záhreb zaviedol blokádu na hranici so Srbskom, aby chránil “národné záujmy” a odkázal susednej krajine, že má “spolupracovať”, vysvetlil Milanovič. Jeho vyjadrenie o Srboch, v ktorom ich údajne označil za barbarov, označil za zle pochopené, keďže podľa vlastných slov hovoril v skutočnosti o “múre proti barbarom” na maďarských hraniciach. Takýto výraz mal narážať na to, že maďarský premiér Viktor Orbán “a spol. považujú Arabov za barbarov”, dodal.

Podľa Milanoviča by malo Srbsko dokázať, že je “organizovaným štátom”, a nie “krajinou tretieho sveta”. “Srbská vláda sa správa, ako by boli krajinou tretieho sveta, čo nie sú a ja to viem, a preto žiadam toto od Srbska,” povedal. Upozornil zároveň, že Chorvátsko by mohlo zablokovať prístupový proces medzi Srbskom a EÚ, čo však “nechce” a namiesto toho si želá “normálne vzťahy”.

Chorvátsko v piatok podvečer opäť otvorilo priechody na svojej hranici so Srbskom pre všetku dopravu. Obmedzenia súvisiace s migračnou krízou viedli v uplynulých dňoch k sérii verbálnych útokov medzi vedúcimi predstaviteľmi oboch bývalých juhoslovanských republík. Šesť zvyšných chorvátsko-srbských hraničných priechodov je naďalej uzavretých.