Top Zahraničné

Migranti použili proti španieskym policajtom chemické prostriedky

Madrid  – Španielsko v piatok poprelo, že by jeho rozhodnutie poslať späť do Maroka 116 migrantov, ktorí vstúpili do krajiny nelegálne, znamenalo zmenu v migračnej politike.
Podpredsedníčka španielskej vlády Carmen Calvová vysvetlila, že Španielsko aktivovalo dohodu s Rabatom o vyhosťovaní migrantov z roku 1992.
Vicepremiérka upozornila, že migranti použili “neprípustné” násilie, keď sa v stredu vrhli na oplotenie oddeľujúce Maroko od španielskej severoafrickej enklávy Ceuta. Zranenia utrpelo sedem policajtov, pripomenula tlačová agentúra AP.
Šesť metrov vysoké oplotenie z ostnatého drôtu sa pokúsili prekonať až stovky migrantov, na španielsku pôdu sa dostalo 118 z nich. Migranti pri týchto pokusoch poleptali kyselinou a nehaseným vápnom celkovo siedmich policajtov. Polícia identifikovala všetky tieto osoby a pred začatím procesu ich vyhostenia im poskytla právnu a lekársku pomoc, čo migranti prijali, uviedol hovorca rezortu vnútra. Dodal, že dvom migrantom povolili v krajine zostať, keďže išlo o mladistvé osoby.
Calvová v piatok vyhlásila, že Španielsko bude naďalej prijímať migrantov zachránených na Stredozemnom mori “bezrizikovým a humanitárnym” štýlom.
Subsaharskí Afričania žijúci nelegálne v Maroku sa často pokúšajú vstúpiť na územie Európy tak, že preliezajú oplotenie okolo Ceuty a Melilly, ďalšej španielskej severoafrickej enklávy. Cieľom Afričanov je dostať sa takto na územie Európskej únie bez toho, aby sa museli vydať na nebezpečnú plavbu cez Stredozemné more.
Počet migrantov prichádzajúcich do Španielska v posledných mesiacoch prudko stúpol, čo preťažuje tamojšie verejné služby a vyvoláva politický tlak na vládu.