Domáce Politika Top

Mieru odzvonilo. Vzťah Kisku s Pellegrinim začína pripomínať ten s Ficom

Peter Pellegrini a Andrej Kiska. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Keď na jar minulého roka vystriedal v premiérskom kresle Roberta Fica Peter Pellegrini, vyzeralo to tak, že naštrbené vzťahy medzi Úradom vlády a prezidentom Andrejom Kiskom sa konečne zlepšia. Záujem na tom mali aj obaja ústavní činitelia. Po vyše roku a iba pár mesiacov pred parlamentnými voľbami sme však svedkami stále vyostrenejších vyhlásení z jednej aj druhej strany. 

 

Potom, ako sa Peter Pellegrini zhostil úlohy premiéra, avizoval, že pokračovať vo vojne, ktorú s Kiskom rozohral Robert Fico, nechce. Dlho sa toho aj držal. Prvé mesiace sa niesli v zmierlivej atmosfére. Ak sa smerom ku Kiskovi objavila kritika z tábora najsilnejšej strany Smer-SD, zaznievala z úst Roberta Fica. S tým má hlava štátu dlhodobo zlé vzťahy. S pribúdajúcim časom na poste predsedu vlády sa však občasným atakom smerom k prezidentskej kancelárii nevyhol ani Pellegrini.

Kritika prišla postupne

Prvá ostrejšia výmena názorov prišla začiatkom marca po tom, ako Pellegrini v priamom prenose povedal, že Kiska nešíri dobré meno Slovenska v zahraničí. Z paláca na oplátku dostal odkaz, že prezident by aj rád chválil, “keby bolo za čo.”

Ďalší slovný stret medzi oboma politikmi nasledoval o pár dní v čase gradujúcej kampane pred prezidentskými voľbami. Pellegrinimu sa vtedy nepáčili Kiskove slová na adresu smeráckeho želiezka v ohni Maroša Šefčoviča. Výhrady mal aj voči spôsobu, akým Kiska vec odkomunikoval – sediac na stole v miestnosti, kde prijíma významné návštevy. Správanie hlavy štátu vtedy označil premiér za arogantné a nedôstojné.

K dobrým vzťahom medzi obomi politikmi neprispel ani konflikt Andreja Kisku s bývalým premiérom a Pellegriniho straníckym šéfom Robertom Ficom. Ten sa mal údajne Kiskovi vyhrážať a žiadať svoje menovanie na post predsedu Ústavného súdu. Svedkom toho mal byť podľa Kisku aj Peter Pellegrini. Ten tak musel po prezidentových slovách čeliť nielen otázkam médií, ale neskôr aj vyšetrovateľa polície. Kiskovi však stranu verejne nechytil. Povedal, že obsah súkromných rozhovorov medzi ústavnými činiteľmi prezrádzať nebude, svedkom žiadnych vyhrážok vraj nebol.

Vzťahy medzi Andrejom Kiskom a Robertom Ficom sú dlhodobo napäté. FOTO TASR – Martin Baumann

Čím ďalej, tým horšie

Posledným impulzom na kritiku bol pre premiéra Petra Pellegriniho rozhovor, ktorý prezident pred pár dňami poskytol známemu nemeckému denníku Die Welt. Hlava štátu sa v ňom vrátila k vražde novinára Jána Kuciaka a udalostiam, ktoré s ňou bezprostredne súviseli. Kiska hovoril o tom, ako bol svedkom toho, ako veľmi je mafia integrovaná do celej štruktúry nášho štátu. “Je zrejmé, že táto vláda sa cítila, ako by bola  po víťazstve vo voľbách majiteľom štátu. Je to hrozný spôsob, ako vládnuť. Tvárou v tvár tomu som cítil povinnosť s tým niečo urobiť. Tak som sa rozhodol založiť si vlastnú stranu, Chcem ľuďom vrátiť moc,” povedal Kiska. Tiež upozornil na to, že Marian Kočner, ktorý je v prípade vraždy novinára obžalovaný “bol zapojený do mnohých obchodov a bol veľmi blízko k veľkému počtu politikov. Dokonca ich viac či menej ovládal.” 

Nebolo to po prvýkrát, čo z úst Anreja Kisku zazneli podobné slová. O Slovensku sa ako o mafiánskom štáte vyjadril aj v minulosti. K otvorenej kritike pomerov na našej politickej scéne v zahraničí však pristúpil až teraz a vyvolal tak ďalšiu negatívnu reakciu premiéra Petra Pellegriniho. “Musím s plnou vážnosťou a s ľútosťou skonštatovať, že vyjadrenia prezidenta pre denník Die Welt sú naozaj veľmi smutným príkladom toho, keď prezident rezignuje na záujem o dôstojnú reprezentáciu krajiny a naopak uprednostní svoj vlastný politický projekt spojený so založením novej strany,” povedal premiér. Kisku vyzval, aby prestal poškodzovať dobré meno Slovenska a označil ho za jediného prezidenta v rámci Európskej únie, ktorý poškodzuje “záujmy svojej vlasti a ľudí, čo v nej žijú.”

Andrej Kiska. Zdroj: SITA / Alexandra Čunderlíková

Zvolebnieva sa

Za postupným vyostrovaním vzťahov medzi premiérom a prezidentom je podľa politického analytika Jána Baránka predvolebný boj. Upozornil tiež na to, že kritické komentáre na adresu Andreja Kisku sa začali objavovať aj z iných strán – nevynímajúc opozičné strany, pre ktoré je Kiskov vznikajúci politický subjekt konkurenciou. “Aj keď má Kiska už v niečom pravdu, tak jeho slová sú vnímané ako kampaň,” povedal Baránek. Kiskova kritika vlastného štátu v zahraničí je podľa analytika pre politika v jeho pozícii neštandardná. “Pellegrini mal pravdu v tom, že je to už de facto politická komunikácia jeho vznikajúcej strany,” povedal.

Zlé vzťahy medzi Kiskom a Ficom majú osobnejší rozmer koreniaci ešte z prezidentského súboja v roku 2014, či nedobrovoľnom Ficom odchode z kresla premiéra, čo v Pellegriniho prípade prítomné nie je.