Politika Zahraničné

SÝRIA: Mierové rokovania medzi ruskými vyjednávačmi a povstalcami stroskotali

BEJRÚT – Rokovania medzi ruskou stranou a sýrskymi povstalcami, ktorých cieľom malo byť ukončenie násilností na juhu Sýrie, v sobotu stroskotali po tom, čo opozičné sily hneď v prvý deň rozhovorov odmietli kapitulantské podmienky navrhované Moskvou. Píše o tom agentúra AP s odvolaním sa na informácie z dvoch zdrojov – hovorcu vzbúrencov Ibráhíma Džabawího a Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR), monitorovacej skupiny so sídlom v Británii.

Krátko po ukončení vyjednávania o osude južnej Sýrie sa ihneď zintenzívnili nálety na vzbúrencami ovládané časti provincie Dará, hraničiacej s Jordánskom, približuje AP. Sobotné rozhovory “stroskotali, lebo Rusi trvali na svojich podmienkach, ktoré od nás žiadali, aby sme sa vzdali,” vysvetlil predstaviteľ vzbúrencov Džabawí. “Rokovací tím (povstalcov) sa však vzdať odmietol a odmietol aj akceptovať ruské podmienky,” dodal.

Sýrske štátne médiá v sobotu pred začiatkom rokovaní uvádzali, že jednotky prezidenta Bašára Asada dobyli ďalšie časti územia provincie Dará a že v ďalších častiach tohto guvernorátu povstalci súhlasili, že odovzdajú zbrane a s vládou uzavrú prímerie.

Pri vládnej ofenzíva, ktorá sa začala 19. júna, zahynulo už mnoho ľudí, ďalšie stovky utrpeli zranenia a vyše 50.000 muselo utiecť do oblastí ležiacich poblíž štátnych hraníc s Jordánskom a blízko Izraelom okupovaných Golanských výšin.