Politika Zahraničné

Mexiko poskytlo ochranu venezuelskému opozičnému poslancovi

Mexiko stále uznáva za venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Zdroj: TASR / AP

MEXIKO – Venezuelský opozičný poslanec Franco Manuel Casella sa v utorok uchýlil na mexické veľvyslanectvo v Caracase. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

 

“Mexická vláda v súlade so svojou diplomatickou tradíciou dnes prijala vo svojej diplomatickej rezidencii v Caracase poslanca (venezuelského) Národného zhromaždenia Franca Manuela Casellu, aby mu poskytla ochranu a bezpečnosť,” uvádza sa v utorkovom vyhlásení mexického ministerstva zahraničných vecí.

Mexiko sa podľa neho dlhodobo zasadzuje za ochranu práv všetkých ľudí bez ohľadu na ich politickú príslušnosť.

Rezort diplomacie zároveň zdôraznil, že Mexiko nemení svoju doterajšiu politiku nezasahovania do politickej krízy vo Venezuele. Tú začal uplatňovať mexický ľavicový prezident Andrés Manuel López Obrador, ktorý sa ujal vlády vlani v decembri.

Na rozdiel od väčšiny veľkých latinskoamerických krajín Mexiko stále uznáva za venezuelského prezidenta Nicolása Madura, a nie dočasného opozičného lídra Juana Guaidóa. Podľa mexickej vlády treba krízu vo Venezuele riešiť nenásilne a prostredníctvom dialógu.

Venezuelské opozíciou kontrolované Národné zhromaždenie sa dostalo pod zvýšený nátlak zo strany Madura po neúspešnom pokuse o vojenské povstanie proti režimu z 30. apríla.

Podpredsedu parlamentu Edgara Zambrana 8. mája zatkli pre podozrenie z vlastizrady. Ďalší opozičný poslanec pred prenasledovaním vo vlasti ušiel do susednej Kolumbie, zatiaľ čo štyria ďalší – vrátane Casellu – sa skrývajú na zahraničných veľvyslanectvách.

Venezuelské Ústavodarné zhromaždenie ovládané Madurovými stúpencami zbavilo už 14 opozičných poslancov imunity pre účasť na povstaní, posledných piatich v noci na stredu.