Spoločnosť Zahraničné

Mexický prezident čelí kritike za výrok o úlohe žien v domácnostiach

Zdroj: AP Photo / Rebecca Blackwell

MEXIKO – Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador sa stal terčom kritiky za svoje vyjadrenie o tradičnej úlohe žien pri starostlivosti o starších členov domácností, ktorá mala podľa neho kľúčový význam počas pandémie koronavírusu. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.

 

Mnohí kritici vnímali prezidentov výrok ako sexistický. “Ľudia chcú zmeniť úlohu žien, čo je jednou z príčin vedúcich k feminizmu. V Mexiku je ale tradíciou, že práve dcéry sú tie, ktoré sa najviac starajú o rodičov. My muži sme od nich viac odlúčení,” povedal Obrador.

Na rozdiel od Európy, kde v opatrovateľských domovoch trpeli v dôsledku padnémie tisíce seniorov, o starších ľudí v Mexiku bolo zvyčajne postarané doma. Podľa prezidenta je práve “mexická rodina najdôležitejšou inštitúciou sociálneho zabezpečenia v krajine”.

“Prezident svojim spôsobom myslenia, ktoré je súce do 19. storočia, vlastne hovorí, že z väčšej odlúčenosti mužov pre nich v podstate vyplýva menej zodpovednosti. Keď hovorí o starostlivosti dcér o rodičov, odkazuje tým na neplatenú prácu a keď spomína tradície, odkazuje na “mačizmus”, uviedla na Twitteri Martha Tagleová z opozičnej strany Hnutie občanov (Movimiento Ciudadano).

Rôzne feministické hnutia nahnevala začiatkom roka aj Obradorova reakcia na kritiku jeho administratívy kvôli brutálnym vraždám žien v Mexiku, čo oslabilo prezidentovu podporu medzi voličkami.

Podľa údajov mexickej vlády bolo vlani v krajine zavraždených 3825 žien. V Mexiku je podľa odhadov denne zabitých asi desať žien a ďalšie tisíce v posledných rokoch zmizli bez stopy. Podľa agentúry AP nie sú príslušné orgány schopné predchádzať týmto násilným trestným činom, ani ich riadne vyšetriť, takže máloktorý z nich sa skončí odsúdením páchateľa.