Bratislava Regióny

Metropolitný inštitút dočasne povedie zvieracia ombudsmanka

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Nová príspevková organizácia hlavného mesta – Metropolitný inštitút Bratislava (MIB) začne fungovať od apríla. Do dňa vymenovania riaditeľa tejto organizácie na základe výberového konania ju bude viesť Zuzana Stanová. Tá je známa aj ako zvieracia ombudsmanka. Rozhodlo o tom vo štvrtok bratislavské mestské zastupiteľstvo.

 

“Metropolitný inštitút Bratislava sa od 1. apríla stáva skutočnosťou. Som rád, že naša kolegyňa z magistrátu Zuzana Stanová bude prvé mesiace, dokým nebude uskutočnené transparentné výberové konanie na šéfa tejto organizácie, pomáhať inštitút uvádzať do života,” povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo. Stanová podľa jeho slov urobí všetky dôležité kroky na to, aby sa z inštitútu stala reálna organizácia plná ľudí a dobrých nápadov pre Bratislavu.

Stanová, ktorá je známa aj ako aktivistka a zvieracia ombudsmanka, svoje dočasné poverenie berie ako prejav dôvery primátora i mestských poslancov. Tvrdí, že jej úloha v najbližších mesiacoch bude najmä administratívno-právna a manažérska. “Urobím všetko pre to, aby bol štart Metropolitného inštitútu Bratislava úspešný. Prvé kroky budú smerovať k uzatváraniu pracovno-právnych vzťahov, zabezpečeniu materiálno-technického vybavenia expertov, ktorí by mali do tohto inštitútu v blízkom období nastúpiť, a koordinácii pripravovaných architektonických súťaží pre prvé veľké chystané projekty,” spresnila. Podľa vlastných slov nemá ambíciu sa zapojiť do riadneho výberového konania a ako podotkla, vylučujú to aj nedávno prijaté pravidlá transparentného výberu nových šéfov mestských podnikov.

Bude sa venovať aj dátovej politike mesta

Metropolitný inštitút Bratislava má byť nástrojom na reálnu zmenu Bratislavy na mesto, ktoré dokáže úrovňou života konkurovať najvyspelejším európskym metropolám. Pôjde o pracovisko v oblasti urbanizmu, architektúry, dát, rozvoja, tvorby a správy mesta. Okrem strategického a územného plánovania sa má nová organizácia venovať aj dátovej politike mesta, tvorbe analýzy a verejných politík v kompetencii mesta, monitoringu, inováciám či vzdelávaniu verejnosti v oblasti rozvoja a fungovania hlavného mesta.

V prvej etape sa predpokladá nábor približne 30 zamestnancov, predovšetkým z radov zamestnancov magistrátu. V ďalšej fáze by v tomto roku malo byť prijatých 20 nových zamestnancov, predovšetkým na pozície expertov. V aktuálnom roku sa chce Metropolitný inštitút Bratislava zamerať napríklad na prípravu podmienok na architektonické súťaže pre Námestie SNP a Kamenné námestie, ako aj kúpele Grössling, Komenského námestie i viaceré lokality na budovanie náhradných a nájomných bytov.