Bratislava Regióny

Mestskí poslanci z klubu Mosta-Híd sa rozhodli premenovať na Klub nezaradených

BRATISLAVA – Poslanecký klub Mostu – Híd, ktorého členom je aj ružinovský poslanec Ján Buocik, sa premenoval na Klub nezaradených poslancov. Primátor naznačil, že sa za členstvo v Moste hanbia.

Členmi doterajšieho klubu Most – Híd sú mestskí poslanci Rastislav Žitný (predseda, Rača), Ján Buocik (Ružinov), Peter Pilinský (Rača) a Iveta Plšeková (Petržalka). Premenovaním tohto klubu na Klub nezaradených poslancov dochádza k situácií, keď sa už ani jeden z poslaneckých klubov v mestskom zastupiteľstve nevolá podľa niektorej z politických strán.

Chaos v názvoch kluboch umocňuje aj fakt, že okrem nezaradených poslancov bez klubovej príslušnosti existuje v mestskom zastupiteľstve aj Klub nezávislých poslancov, ku ktorému sa teraz pridá premenovaný Klub nezaradených poslancov.

Primátor Nesrovnal to na zasadnutí okomentoval: „Poslanci, poslední mohykáni, ktorí sa nehanbili za to, že reprezentujú politickú stranu, sa začali… zmenili svoj prístup.”

Ján Buocik je bývalý vicestarosta Ružinova za SDKÚ, v súčasnosti poslanec župy a mesta za Ružinov. V roku 2014 neúspešne kandidoval  za strany SIEŤ, Sloboda a Solidarita, Strana zelených, Most-Híd, SDKÚ-DS na pozíciu ružinovského starostu. Do volieb za poslanca Bratislavského samosprávneho kraja v roku 2017 už vstupoval ako nezávislý kandidát. Členstvo v poslaneckom klube Most – Híd mu prinieslo aj nomináciu vládnej koalícia Smer – SNS – Most-Híd  do dozornej rady jedného z najväčších štátnych podnikov na Slovensku, SEPS, a. s..

Iveta Plšeková je v súčasnosti bratislavskou viceprimátorkou. V roku 2010 kandidovala za Most-Híd na pozíciu petržalskej starostky, v roku 2014 ju na tento post podporovala koalícia politických strán Sieť, SaS, KDH, Most-Híd, Mladá Petržalka a Strana zelených. V obidvoch prípadoch prehrala so súčasným starostom Vladimírom Bajanom. V roku 2017 neúspešne kandidovala na post poslanca Bratislavského samosprávneho kraja za koalíciu Most-Híd, SMER-SD, SKOK-ELD, Strana zelených, SDKÚ-DS, Starostovia a nezávislí kandidáti.

Peter Pilínský je starostom mestskej časti Rača. V roku 2006-2010 bol poslancom Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Rača za koalíciu SMER-SD – SNS – HZDS – Slobodné fórum – Strana zelených. Od roku 2008 až do roku 2014 bol predsedom Strany zelených.  V roku 2014 obhajoval svoju funkciu starostu za koalíciu Strana zelených, KDH, Most-Híd, NOVA, Sieť. Podobne ako Plšeková v roku 2017 kandidoval na post poslanca Bratislavského samosprávneho kraja za koalíciu Most-Híd, SMER-SD, SKOK-ELD, Strana zelených, SDKÚ-DS, Starostovia a nezávislí kandidáti, na rozdiel od nej však úspešne.

Rastislav Žitný je bratislavský okresný predseda Most-Híd. Je poslancom hlavného mesta, je zástupcom starostu Pilínskeho v Rači, je predsedom dozornej rady štátneho podniku Slovenský vodohospodársky podnik, členom dozornej rady Národného tenisového centra a.s., členom predstavenstva v Bratislavskej teplárenskej a.s. a zároveň je predsedom dozornej rady Dopravného podniku v Bratislave.

FOTO: SITA