Regióny Žilina

Mesto Žilina sťahuje z ciest trolejbusy staré 25 rokov. Desiatky nových trolejbusov ich vyšli milióny

Ilistračná fotografia, Zdroj TASR / Erika Ďurčová

ŽILINA – Mesto Žilina sťahuje z ciest trolejbusy, ktoré slúžili Dopravnému podniku mesta Žilina (DPMŽ) 25 rokov. DPMŽ od roku 2012 obstaralo už 44 nových trolejbusov. V roku 2012 a 2013 boli investičné akcie financované z vlastných zdrojov a z úverových zdrojov. Od roku 2017 nakúpili 29 trolejbusov, ktoré boli spolufinancované prostredníctvom eurofondov vo výške 14,4 miliónov eur.

 

Trolejbusy najazdili počas svojej dlhoročnej histórie v Žiline tisícky kilometrov, previezli množstvo Žilinčanov a návštevníkov mesta, aktuálne slúžia len ako záložné vozidlá. “Dopravný podnik mesta Žiliny vďaka úspešnej realizácii investičných projektových zámerov spolufinancovaných z Európskych fondov výrazne omladil vozidlový park trolejbusov. Vďaka tomu sa v pravidelnej prevádzke vyskytujú už len nízkopodlažné trolejbusy,“ vysvetlil riaditeľ DPMŽ Ján Barienčík. Staré trolejbusy tak ustúpia novým, ekologickejším, ale zo Žiliny neodídu úplne. Dopravný podnik si podľa riaditeľa plánuje ponechať dva z nich ako historické vozidlá.

“Staré vozidlá nám nebudú chýbať, ale samozrejme, že tieto typy zo Žiliny neodídu úplne. Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. si plánuje ponechať jeden krátky a jeden kĺbový trolejbus ako historické vozidlá. Zároveň bude jeden z nich slúžiť určitý čas ešte ako výcvikové vozidlo pre nových vodičov trolejbusov,” uviedla pre agentúru SITA Erika Lašútová, vedúca oddelenia mediálnej komunikácie a propagácie mesta Žilina. Ďalej dodala, že staré trolejbusy chcú zachovať pre účely prezentačných historických jázd, ktoré budú organizovať počas dňa otvorených dverí alebo pri rôznych príležitostiach organizovaných mestom.

Za posledné dva roky pribudlo v Žiline 27 nových nízkopodlažných trolejbusov. V prvom štvrťroku budúceho roka by sa mal ich počet rozšíriť o ďalšie dva, ktorú budú mať pomocný batériový pohon. “Cestovanie mestskou hromadnou dopravou v našom meste sa vďaka modernizácii stalo oveľa atraktívnejším. Máme nové moderné a najmä ekologické vozidlá, ktoré šetria životné prostredie. Rekonštruujeme zastávky, finišujeme s realizáciou projektu preferencie dopravy. Verím, že všetky tieto novinky prinesú cestujúcim kvalitu, pozitívne ovplyvnia zrýchlenie, no najmä spoľahlivosť a bezpečnosť prepravy MHD,” povedal primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Ekologická likvidácia

“DPMŽ nakúpil vo svojej histórii, v období rokov 1994 – 2002 do svojho vozidlového parku celkovo 43 trolejbusov (28 ks kĺbových-15Tr a 15 ks sólo-14Tr). V roku 2007 sa ešte kúpili od Dopravného podniku zo Zlína tri kusy starších kĺbových trolejbusov, ktoré u nás jazdili do konca roka 2012,” dodala pre SITA Lašútová. Mesto niekoľko starších modelov ponúkalo na odpredaj v niekoľkých výzvach, no nenašiel sa žiaden záujemca. Preto sa určitá časť trolejbusov ponúkla na ekologickú likvidáciu a následne boli aj odkúpené a zlikvidované spoločnosťou, ktorá má oprávnenie nakladať s takýmto vozidlami v rámci odpadového hospodárstva. “Vyradené trolejbusy budú mať zrejme podobný osud a budú teda ekologicky zlikvidované,” uzavrela Lašútová.

S poslednými tzv. štrnástkami – sólo trolejbusmi a tzv. pätnástkami – kĺbovými trolejbusmi sa DPMŽ rozlúči okružnými jazdami na nostalgickej linke č. 94 už budúcu sobotu 17. augusta 2019. Linka bude premávať v polhodinových intervaloch cez najväčšie sídliská so začiatkom a ukončením na zastávke Kvačalova, DPMŽ, ktorá bude mimoriadne pre túto linku umiestnená priamo v areáli depa. „V depe bude pre návštevníkov pripravený sprievodný program, napríklad prezentácia fungovania trolejbusovej výhybky, odbavovací a informačný systém, technológia a ukážka vozidiel. Pripravená bude aj pamätná pečiatka, vystrihovačka trolejbusu a súťaž o tričká s motívom rozlúčky,“ doplnil Ján Barienčík.

Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. prevádzkuje dve vozovne: autobusovú a trolejbusovú. Podnik zamestnáva 279 ľudí a vo svojom vozidlovom parku má 42 trolejbusov a 40 autobusov, a prevádzkuje dve predajné miesta v Žiline.