Bratislava Malacky Regióny

Mesto otvorilo nové záchytné parkovisko pre 91 áut. Monitorovať ju budú bezpečnostné kamery

Zdroj: BSK

MALACKY – Cestujúci z Malaciek a okolia, ktorí dochádzajú do hlavného mesta, majú od pondelka väčšiu motiváciu využívať verejnú dopravu. V okresnom meste, v blízkosti železničnej a autobusovej stanice, otvorili nové záchytné parkovisko s kapacitou 91 miest.

Primátor Malaciek Juraj Říha pripomenul, že projekt, ktorého celkové náklady dosiahli takmer 760.000 eur, mohlo mesto realizovať prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu. “Pred troma rokmi sme sa spolu poslancami rozhodli kúpiť pozemok v areáli bývalej píly a pripraviť projekt, s ktorým sme sa úspešne uchádzali o financovanie z eurofondov. Som mimoriadne rád, že sme dokázali našu víziu dotiahnuť do reálneho výsledku,“ povedal.

Zároveň vyzdvihol spoluprácu a ústretovosť partnerov, poukázal napríklad na to, že Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) umožnili postaviť parkovisko v ochrannom pásme železnice, Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pomohol parkovisko napojiť na regionálnu cestu. Predseda BSK Juraj Droba v tejto súvislosti upozornil, že hlavným cieľom budovania dopravných terminálov a záchytných parkovísk je skvalitnenie infraštruktúry verejnej osobnej dopravy pre obyvateľov.

Na parkovisku je 91 voľných miest. Zdroj: BSK

Bezpečnostné kamery

“Ide o príspevok k trvalo udržateľnej mobilite, v rámci ktorej cestujúci uprednostní verejnú osobnú dopravu pred individuálnou automobilovou,” zdôraznil Droba avizujúc, že do konca roka bude otvorený terminál verejnej osobnej dopravy v Šenkviciach s kapacitou 87 miest a v pláne sú tiež podobné projekty v Pezinku, Ivanke pri Dunaji, Bernolákove, Zohore a Nových Košariskách.

Parkovisko v Malackách budú monitorovať bezpečnostné kamery mestskej polície. Nainštalované senzory priamo na parkovacích miestach umožnia nájsť voľné miesto aj prostredníctvom mobilnej aplikácie. V tesnej blízkosti záchytného parkoviska by malo v budúcnosti vzniknúť aj zastrešené parkovisko pre bicykle.