Domáce Spoločnosť

Mestá a obce Slovenska môžu bez nedostatočnej infraštruktúry čeliť kyberútokom, upozorňuje ZMOS

Ilustračná fotografia, Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Ak mestá a obce Slovenska nebudú mať dostatočne zabezpečenú infraštruktúru, môžu sa stať obeťami kyberútokov. Uviedol to hovorca Združenia miest a obcí na Slovensku (ZMOS) Michal Kaliňák.

 “Dnes sa ukazuje, že aj pod tlakom informatizácie a digitalizácie toto bude obrovský problém, ktorý môže kedykoľvek paralyzovať tak štát, ministerstvá, ako aj samosprávy,” povedal Kaliňák a vysvetlil, že z tohto pohľadu je veľmi dôležité, aby štát povedal, akým spôsobom, akými technológiami a s akými kapacitami môžeme predísť situáciám, ako sú kyberútoky. Najdrahší zamestnanci sú v IT sektore, ale obce si ich podľa Kaliňáka nedovolia zaplatiť, takže to jediné riešenie, ktoré Kaliňák vidí, je v tom, aby sa zriadilo IT centrum zdieľaných služieb pre mestá a obce a našiel sa podľa jeho slov jeden „macher“, ktorý by toto centrum spravoval.

Kaliňák spomenul aj prípad, keď obec prišla z dôvodu kyberútoku o všetky peniaze, ktoré mala na vlastných účtoch a išla si narýchlo vybaviť úver, aby dokázala prežiť a financovať základné veci. Na to, či sa podarilo odhaliť útočníka, reagoval Kaliňák slovami, že je to v procese riešenia. “Takže tu dokonca môže ísť o paralyzovanie základných funkcií obce, ako spolufinancovať svoju činnosť alebo spolufinancovať svoju bežnú prevádzku.”

Presun peňazí z obecného účtu na akýkoľvek súkromný či zmeny v nastaveniach daňových poplatkov, to všetko sú podľa hovorcu ZMOS problémy, ktorým samosprávy musia čeliť. “Práve toto by malo byť tak principiálne dôležité a prioritné pre štát, ako aj pre samosprávu. Tam sme prosto na jednej lodi a ten terč môže trafiť okresný úrad, obvodný úrad, ale aj tú najmenšiu dedinu,” dodal Kaliňák.