Politika Top Zahraničné

Mesežnikov o novej britskej premiérke: Skúsená a pragmatická

BRATISLAVA – V prípade aktivácie článku 50, ktorý hovorí o vystúpení členskej krajiny z Európskej únie, bude dôležitá schopnosť slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie adekvátne zareagovať, či už priamo v súvislosti s aktiváciou, či v prípade vývoja a komunikácie, ktorá tomu bude predchádzať.

Myslí si to riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov. Dodal ale, že rokovania o budúcich vzťahoch Británie s Úniou budú mimo slovenského predsedníctva.

Skúsená a pragmatická politička

Mesežnikov pripomenul, že premiér David Cameron, ktorý dnes odovzdá do rúk britskej kráľovnej Alžbety II. demisiu a následne sa premiérkou stane Theresa Mayová, vo funkcii ostať nemohol. Mesežnikov zároveň označil Mayovú za “skúsenú a pragmatickú političku”.

Vymenovanie Mayovej za premiérku podľa riaditeľa IVO tiež v podstate vyjasní pozíciu Veľkej Británie. “Európska únia bude mať partnera, ktorý dostane plné poverenie na rokovania o odchode,” vymenoval Mesežnikov ďalší z dôsledkov zmeny na poste britského premiéra.

Primeraná možnosť

To, že práve táto dlhoročná ministerka vnútra v kabinete Davida Camerona zasadne na premiérsky post, je podľa Mesežnikov v podstate primeraná možnosť z tých, ktoré sa po referende ponúkali. “Európska únia potrebuje riešenie brexitu v čo najmenej bolestivej podobe aj pre nás, ale aj pre Veľkú Britániu,” povedal ďalej riaditeľ IVO.

Dodal, že netreba zabúdať na to, že Británia stále ostáva členským štátom Severoatlantickej aliancie, patrí do “kolektívneho západu, ktorý v súčasnosti čelí veľmi vážnym výzvam” a bez Veľkej Británie sa nebudú dať riešiť. Mesežnikov si preto myslí, že je dôležité, aby vzťahy medzi Londýnom a Bruselom ostali čo najbližšie.

Čo tomu predchádzalo?

David Cameron po výsledkoch referenda o zotrvaní Veľkej Británie v EÚ, ktoré sa konalo 23. júna, oznámil, že podá demisiu. Vládnuca Konzervatívna strana mala prejsť voľbami o kreslo predsedu strany a zároveň premiéra.

Spomedzi viacerých kandidátov do druhého kola okrem Mayovej postúpila štátna tajomníčka ministerstva energetiky Andrea Leadsomová. Mayová a Leadsomová mali do septembra, keď sa malo rozhodnúť o tom, ktorá posty obsadí, viesť kampaň. Leadsomová ale v pondelok z boja odstúpila a prenechala tak post lídra konzervatívcov a premiéra Mayovej.