Domáce Politika Top

Mesežnikov: Nech summit dopadne akokoľvek, bol to dobrý nápad

BRATISLAVA – Piatkový summit 27-lídrov Európskej únie (EÚ) v Bratislave bude platforma na veľmi adresnú, konkrétnu diskusiu. Konštatoval to pre agentúru SITA prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov.

Politológ od stretnutia očakáva kritickú diskusiu. Ukáže sa, či únia má v sebe dosť potenciálu, aby pri rozdeľujúcich otázkach naznačila ďalšie smerovanie, dodal.

Začiatok tzv. Bratislavského procesu

Rokovanie v Bratislave má byť začiatkom tzv. Bratislavského procesu, ktorý má pokračovať ďalšími summitmi a preto to bude podľa Mesežnikova skôr príležitosť na zhodnotenie stavu a určenie politického rámca, napríklad čo ďalej s otázkou zdieľania zodpovednosti pri probléme s migráciou.

„Neočakávam závery, bude to skôr taký otvárak,” dodal. Zároveň však zdôraznil, že nech summit dopadne akokoľvek, bol to dobrý nápad.

Diskusia na mnoho tém

Na stretnutí v Bratislave sa bude podľa Mesežnikova hovoriť o všetkom, čo súvisí s utečeneckou krízou a bude určite rezonovať aj téma brexitu. Očakáva, že do diskusie vstúpia silné krajiny EÚ, samozrejme Nemecko a ďalšie krajiny, ktoré prejavia faktickú lídrovskú pozíciu. Možno to bude znieť zaujato, ale slovenský premiér až tak veľmi presvedčivo pri príprave summitu podľa Mesežnikova nevystupuje.

Poukázal na Ficovu návštevu Moskvy a stretnutie s ruským prezidentom Vladimírom Putinom v situácii, keď sa nemecká kancelárka Angela Merkelová snažila o prípravu pre spoločnú diskusiu, ktorá by mohla vyústiť do efektívnych riešení.

Fico je človek domácej politiky

Venoval sa niečomu, čo mu bolo asi bližšie ako napríklad migračná téma, dodal. Mesežnikov však ani nečakal, že Fico bude nejakým politickým lídrom EÚ, on je človek domácej politiky.

To, že Slovensko celkom dobre zvláda predsedníctvo, je výsledok nášho celkového nastavenia diplomacie, zahraničnej služby a zodpovednej časti politickej elity. Ficov prínos je menší, myslí si politický analytik.

Nie je to prekvapivý krok

To, že sa summit koná v Bratislave, nie je podľa Mesežnikova až tak prekvapivé. Do roku 2010 bývali summity v hlavných mestách predsedníckych krajín. Toto stretnutie by Mesežnikov neporovnal ani so summitom Bush-Putin, ktorý bol určitým prejavom uznania Slovenska. Vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda sa o to pokúsil a vyšlo to, dodal politológ.

Neformálny summit by sa mal stať začiatkom tzv. Bratislavského procesu, ktorý bude pokračovať na Malte a v Ríme na jar v roku 2017 pri oslavách 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv. Summit navrhol premiér Robert Fico, o jeho konaní informoval v júni.