Politika Top Zahraničné

Útoky vykonané utečencami? Potupili Nemecko, tvrdí Merkelová

BERLÍN – Nemecká armáda bude začlenená do boja proti terorizmu, vyhlásila dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová na každoročnej letnej tlačovej konferencii o aktuálnych témach domácej a zahraničnej politiky. Informovala o tom agentúra DPA.

Nemecko podľa nej urobí “všetko, čo je v ľudských silách”, aby po nedávnych útokoch v krajine zaistilo bezpečnosť.

Potupa Nemecka

Kancelárka kritizovala skutočnosť, že minulotýždňové útoky vo Würzburgu a Ansbachu vykonali utečenci. Označila to za “potupu” Nemecka, ako aj všetkých ľudí, ktorí utečencom pomáhajú. Zároveň je to potupa pre “mnohých iných utečencov, hľadajúcich u nás pomoc pred vojnou a násilím”.

Uvedené útoky sú podľa Merkelovej prejavom “islamského terorizmu”. “Tieto útoky sú zdrvujúce, skľučujúce a deprimujúce,” vyhlásila kancelárka. Zároveň porušili tabu, keď boli “vykonané na miestach, kde mohol byť každý jeden z nás”.

Nový výzva menom islamistický teror

Merkelová zopakovala svoj postoj, že Nemecko zvládne migračnú krízu. “Pred jedenástimi mesiacmi som nepovedala, že to bude jednoduchá vec, ktorú zvládneme len tak mimochodom. Ale rovnako ako vtedy, aj teraz som presvedčená, že našu historickú úlohu zvládneme,” konštatovala.

Dodala, že Nemecko sa vyrovná aj s novou výzvou, ktorou je islamistický teror.

Erdogana vyzvala na umiernenosť

Tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vyzvala Merkelová po neúspešnom pokuse o prevrat na “umiernenosť”. Akokoľvek je postup proti pučistom v právnom štáte oprávnený, princíp primeranosti “musí byť zaručený za každých okolností”.

Na novinársku otázku, či bude v roku 2017 opäť kandidátkou na kancelárku, Merkelová odpovedala: “Na to vám môžem povedať to, čo som hovorila už predtým: Oznámim to vo vhodnom okamihu – a dnes takýto okamih nie je”.