Politika Top Zahraničné

Merkelová nahnevala množstvo Nemcov: Tisíce trestných oznámení, dôvodom utečenci

BERLÍN – Politika, ktorú ohľadom utečencov vykonáva nemecká kancelárka Angela Merkelová, nie je každému po chuti. Jej súperi sa rozhodli aktivizovať aj zaujímavým spôsobom – na političku podali viac ako 1000 trestných oznámení za jej postup počas migračnej krízy.

Zdá sa však, že kancelárka sa nemá čoho obávať, ako uvádza Frauke Köhlerová, hovorkyňa Spolkového štátneho zastupiteľstva. „Všetky trestná oznámenia sú neopodstatnené,” povedala predstaviteľka úradu, ktorý sídli v meste Karlsruhe na juhu krajiny.

Stojí za nimi krajná pravica?

Podľa novín Mannheimer Morgen tieto trestné oznámenia obsahovali prevažne návrh na zahájenie stíhania Merkelovej pre vlastizradu a pochádzali najmä z okruhu ľudí, ktorí sú blízki strane AfD (Alternatíva pre Nemecko). Tá je známa svojimi protiimigračnými vyjadreniami.

Ako včera podľa agentúry DPA uviedla šéfka tejto krajne pravicovej strany Alice Weidelová, že kancelárka by za porušovanie zákonov EÚ počas utečeneckej krízy a rovnako aj za hospodársku pomoc finančne zruinovanému Grécku mala byť vyšetrovaná a postavená pre súd.

Zdroj: ph, Foto: SITA