Domov » Kategórie » Zahraničné » Politika » Merkelová ani Si Ťin-pching nechcú riešiť konflikt vojensky

Merkelová ani Si Ťin-pching nechcú riešiť konflikt vojensky

WASHINGTON – Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval svojho amerického kolegu Donalda Trumpa, aby sa vyhol rétorike a činom, ktoré by mohli ešte viac vyostriť napätie na Kórejskom polostrove. Čínska štátna televízia v sobotu citovala prezidenta, podľa ktorého majú tak Peking, ako aj Washington spoločný záujem na denuklearizácii polostrova. „Momentálne musia byť relevantné strany zdržanlivé a vyhnúť sa slovám a skutkom, ktoré by zhoršili napätie na Kórejskom polostrove“, uviedol Si.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová rovnako odmietla vojenské riešenie sporu medzi USA a KĽDR a vyzvala na deeskaláciu rétoriky. „Nevidím tu vojenské riešenie,“ skonštatovala a apelovala na Bezpečnostnú radu OSN, aby sa problémom zaoberala. Podľa jej slov Nemecko bude spolupracovať s ostatnými krajinami, predovšetkým so Spojenými štátmi a Čínou, ale tiež s Južnou Kóreou, aby našlo diplomatické riešenie. „Myslím si, že eskalácia slov je nesprávna odpoveď,“ zdôraznila.

Japonský premiér Šinzó Abe v súvislosti s eskaláciou napätia na Kórejskom polostrove vyhlásil, že spraví všetko pre to, aby Japoncov ochránil. „Spravím všetko, čo bude v mojich silách, aby som zaistil bezpečnosť a ochranu majetku obyvateľov Japonska,“ povedal v sobotu Abe. Deň predtým japonské ministerstvo obrany oznámilo, že na západe krajiny rozmiestnilo štyri protiraketové systémy Patriot.

Severná Kórea vo štvrtok oznámila, že chce odpáliť štyri balistické rakety typu Hwasong-12 ponad Japonsko, pričom dopadnúť by mali do vôd v okolí tichomorského ostrova Guam. Americký prezident Donald Trump KĽDR pohrozil vojenským zásahom, ak svoj plán uskutoční.

SITA

SITA

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.
SITA
Autor: SITA
Tagy