Domáce Politika Top

Mená nových kandidátov na ústavných sudcov sú známe. To, čo bude s tými zvolenými, sa však stále nevie

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Kolotoč sa opäť naplno rozbieha. Dnes uplynul termín na podanie návrhov kandidátov na ústavných sudcov pre ďalšie kolo voľby. Ústavnoprávny výbor prijal 25 mien. Mnohí si podanie kandidátky nechali opäť na poslednú chvíľu. Medzi uchádzačmi sa objavili staronoví kandidáti, ktorí skúšajú svoje šťastie už po tretíkrát. Napriek ďalšiemu kolu voľby však stále nevieme, čo bude s tými kandidátmi, ktorých na marcovej schôdzi už vybral prezidentovi parlament. Andrej Kiska sa totiž stále nevyjadril, či, kedy a koľko z nich vymenuje za sudcov Ústavného súdu.  

 

Parlament sa pripravuje začiatkom mája už na tretiu voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Návrhy uchádzačov bolo možné posielať dnes do 16:00. Do piatka bolo ústavnoprávnemu výboru doručených sedem kandidátov: Ladislav Duditš, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Michal Matulník, Peter Straka, Robert Šorl a Martin Vernarský. Dnes k uchádzačom pribudli ďalšie mená: Pavol Boroň, Katarína Čechová, Anton Dulak, Michal Ďuriš, Dagmar Fillová, Eva Fulcová, Boris Gerbery, Eva Kováčechová, Štefan Kseňák, Peter Melicher, Soňa Mesiarkinová, Edita Pfundtner, Radoslav Procházka, Zuzana Pitoňáková, Marek Tomašovič. Väčšina navrhnutých kandidátov sa už o miesto na košickom súde neúspešne uchádzala v predošlých voľbách. Výboru boli doručené aj nové mená: Monika Jurčová, Vieroslav Júda a Patrik Palša.

Uchádzači musia byť podľa platných pravidiel rešpektovanými osobnosťami z právnej obce, mať minimálne 40 rokov či absolvovanú 15-ročnú prax v právnickom povolaní.

Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej sa vyjadril, že termín výboru na verejné vypočúvanie kandidátov zvolá až po uplynutí lehoty na podávanie kandidátok. ,,Vtedy budeme vedieť, koľko sa prihlásilo, predbežne asi 2.-3. mája,” dodal Madej.

Kiska mlčí

Prvé kolo voľby sa konalo vo februári. Keďže sa však rozhádaná koalícia nevedela zhodnúť na spôsobe voľby ani menách, neprešiel ňou nik. Na ďalšej, marcovej schôdzi, parlament zvolil ôsmich kandidátov: Ivana Fiačana, Petra Molnára, Rastislava Kaššáka, Ľuboša Szigetiho, Danielu Švecovú, Michala Trubana, Miloša Maďara a Pavla Malicha. Z nich by mal prezident Andrej Kiska vymenovať aspoň časť sudcov na deväť voľných miest na Ústavnom súde. Dodnes tak však neurobil. Nepovedal ani to, či z kandidátov vôbec niekoho vymenuje. Argumentoval tým, že sa radí s odborníkmi, či vôbec môže vybrať aj z menšieho počtu kandidátov. V ideálnom prípade mal totiž parlament zvoliť až 18 mien.

Kiska včera nakoniec avizoval, že o ďalšom postupe pri vymenovávaní ústavných sudcov bude informovať dnes. Jeho hovorca Roman Krpelan však nakoniec povedal, že ak sa prezident dnes vyjadrí, tak podvečer alebo až zajtra doobeda. Situácia na Ústavnom súde je pritom veľmi vážna a obsadenie voľných miest ústavných sudcov je viac než potrebné.

Prezident Andrej Kiska stále nepovedal, ako naloží s kandidátmi, ktorých mu vybral parlament. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Minister spravodlivosti Gábor Gál: Potrebujeme sedem sudcov

Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála, prezident Andrej Kiska už v minulosti pomenil “ústavnú zvyklosť”, podľa ktorej má čakať na plný počet kandidátov, ak chce vymenovať nových ústavných sudcov. Gál si zároveň myslí, že je potrebné mať aspoň siedmich sudcov na Ústavnom súde. ,,Ústava síce hovorí o tom, že prezident by mal dostať od Národnej rady dvojnásobný počet kandidátov, na druhej strane tá istá ústava hovorí pánovi prezidentovi, že musí zabezpečiť chod ústavných a štátnych orgánov. Toto potrebujeme mať, aspoň minimálne sedem sudcov na Ústavnom súde, aby mohlo byť plenárne zasadnutie, takže týmto smerom by som sa uberal,” skonštatoval Gál.

Alarmujúca situácia na súde

Ústavný súd momentálne funguje v provizórnom režime. Na súde zostali iba štyria sudcovia z trinástich, ktorí následne vytvorili jeden senát. Súd tak môže prijímať aspoň senátne rozhodnutia. Od 1. marca až do nástupu nových sudcov vedie súd ako predsedníčka Jana Baricová. Ďalšími sudcami sú: Miroslav Duriš, Jana Laššáková a Mojmír Mamojka. Situácia na Ústavnom súde je kritická. Podľa Baricovej ,,neúplné obsadenie Ústavného súdu citeľne badať v počte nevybavených vecí a predlžujúcej sa dĺžke konania.”

 

Galéria
Podľa Baricovej citeľne badať neúplné obsadenie Ústavného súdu. Zdroj: TASR / Michal Svítok
O štátnych cenách musel rozhodovať Ústavný súd. Zdroj: TASR
Na Ústavnom súde sa vo februári skončilo deviatim sudcom funkčné obdobie. Zdroj: TASR / Františšek Iván
Poslanci absolvovali až päť volieb kandidátov na ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next