Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Mená kandidátov sú známe. Jeden z nich zasadne do kresla šéfa SND

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Čas sa kráti. Blíži sa koniec roka a to je najvyšší čas dokončiť začaté. Ministerstvo kultúry (MK) už o pár dní vyberie nového šéfa Slovenského národného divadla (SND). Na stole má  päť kandidátov. Ich znalosti a vízie preverí už o dva týždne. Posudzovať ich bude odborná komisia. Do procesu vypočúvania sa však môže zapojiť aj verejnosť so svojimi otázkami.

 

Veci sa pohli dopredu. Mená kandidátov na post generálneho riaditeľa SND sú známe. Ministerstvo kultúry obdržalo kompletné prihlášky od siedmich uchádzačov. Na základe pohovorov vybrala odborná komisia piatich, ktorí sa zúčastnia vypočutia. Bojovať o kreslo šéfa prvej divadelnej scény Slovenska budú: Martin Bendik, Matej Drlička, Peter Kováč, Mário Radačovský a Roman Takáč.

Známe mená

  • Martin Bendik je operný režisér a dramaturg. Pracoval na mnohých inscenáciách realizovaných Asociaciou Corpus, Operou SND či Štántou operou Banská Bystrica.
  • Matej Drlička je manažér v oblasti kreatívneho priemyslu, dramaturg, producent a organizátor veľkých kultúrnych a spoločenských podujatí. V súčasnosti je riaditeľom festivalu Viva Musica!
  • Peter Kováč je súčasným povereným riaditeľom SND, predtým pracoval ako dramaturg, ale aj režisér. Na konte má viac ako sto divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.
  • Mário Radačovský je tanečník a choreograf, v súčasnosti pôsobí ako umelecký šéf baletu ND Brno. V minulosti pôsobil ako umelecký riaditeľ Balet Bratislava, taktiež bol umeleckým šéfom baletu SND.
  • Roman Takáč podľa životopisu ako jediný kandidát nepracoval v oblasti umenia. Opisuje sa ako skúsený obchodný manažér s preukázateľnými skúsenosťami v rôznych priemyselných odvetviach. V súčasnosti pôsobí ako konzultant v spoločnosti Teron Solutions, ktorá sa snaží spoločnostiam zlepšiť ich kvalitu a príjmy. V minulosti pracoval ako obchodný manažér, marketingový manažér, bol tiež riaditeľom korporátneho bankovníctva.

Uchádzačov čaká 14. a 15. decembra v sídle ministerstva kultúry tretie kolo. To bude mať dve časti: neverejné a verejné vypočutie. Počas neverejného vypočutia výberová komisia každého kandidáta oboznámi s výsledkami kontroly referencií z jeho doterajšej kariéry. Tiež sa môžu pýtať na prax a skúsenosti. Počas verejného vypočutia prichádza na rad aj verejnosť. Popritom ako uchádzači predstavia svoje projekty rozvoja a riadenia SND, odpovedia na ich otázky. Ľudia ich môžu klásť prostredníctvom elektronickej aplikácie. Podrobnosti o jej používaní zverejní rezort v deň verejného vypočutia. Po celkovom vypočutí zostaví komisia poradie uchádzačov a odporučí ministerke najvhodnejšieho.

 

Do SND sa chce vrátiť aj Mário Radačovský. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Zloženie komisie

Na kandidátov si posvieti 7-členná výberová komisia. Troch členov komisie menovala priamo ministerka.

  • Jozefa Švolíka: generálny riaditeľ sekcie umenia a kreativity, MK SR, zástupca ministerky z vecne príslušného organizačného útvaru MK SR
  • Moniku Korenčiovú: výkonná riaditeľka Divadla Malá scéna STU a riaditeľka kultúrnych zariadení Petržalka, ktorá je od roku 2020 členkou výkonného výboru Slovenskej únie televíznych tvorcov, v roku 2013 bola nominovaná na cenu Krištáľové krídlo za filantropiu
  • Petra Blaškovitša: generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, externý odborník s reputáciou a dlhodobou praxou v riadení verejnej organizácie, ktorá je rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou mimo oblasti kultúry

Za personálnu poradkyňu ako externú odborníčku, menovala ministerka na návrh Osobného úradu MK Petru Gondžurovú.

Ďalších troch členov výberovej komisie vymenovala ministerka na základe návrhov z externého prostredia.

  • kolektívny člen zo zástupcov zamestnancov SND: Tomáš Maštalír (herec, člen Činohry SND), Silvia Najdená (sólistka Baletu SND), Maroš Podhajský (tajomník a zástupca riaditeľa Opery SND), Viliam Švarda (vedúci technickej prevádzky Činohry SND) s jedným spoločným hlasom
  • Róbert Karul: pôsobil ako vedecký pracovník Ústavu divadelnej a filmovej vedy Slovenskej akadémie vied (SAV), v súčasnosti je členom Predsedníctva SAV a pedagógom Vysokej školy výtvarných umení, do výberovej komisie ho v rámci nominačného procesu navrhla Slovenská akadémia vied
  • Marek Adamov: riaditeľ občianskeho združenia Truc sphérique a nezávislého kultúrneho centra Stanica Žilina – Záriečie, externý odborník s reputáciou a dlhodobou praxou v oblasti pôsobenia zriadenej organizácie z prostredia nezávislej kultúry navrhnutý riaditeľom Fondu na podporu umenia

 

Súčasťou komisie bude aj Viliam Klimáček. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

S omeškaním

Slovenské národné divadlo by tak mohlo mať už onedlho nového šéfa. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) 7. októbra vypísala výberové konanie, ktoré môže rozhodnúť o osude našej prvej divadelnej scény. ,,Ministerstvo kultúry SR (MK SR) vyhlásilo výberové konanie na obsadenie funkcie generálnej riaditeľky alebo generálneho riaditeľa SND. Riadi sa pravidlami novej smernice MK SR o výberových konaniach, ktoré garantujú férový, otvorený a transparentný postup. Záujemcovia o riadenie prvej divadelnej scény Slovenska sa môžu prihlásiť do 7. novembra 2020,” uvádzal rezort kultúry. Meno nového generálneho riaditeľa SND malo byť pritom známe už v prvom polroku tohto roka. Vtedy malo byť ukončené aj riadne výberové konanie na obsadenie uvedenej pracovnej pozície.

Rezort kultúry so súčasným vedením hľadá ako zriaďovateľ SND do čela divadla rešpektovanú osobnosť, ktorá zabezpečí nielen autorskú slobodu pre tvorbu, jej hodnotový rozvoj a prezentáciu, ale zvýši transparentnosť, nezávislosť a efektívnosť hospodárenia a fungovania divadla.

 

Výber šéfa SND sa ťahá už niekoľko mesiacov. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Ten rozhodne

Kľúčové budú aj projekty záujemcov. Podľa ministerstva sa majú zamerať na SND ako na moderný priestor pre jedinečné umelecké zážitky z činohry, opery a baletu. ,,Vyžaduje sa dôraz na rozvoj divadla ako otvorenej inštitúcie pre umelcov, verejnosť a aj trendy na domácej i medzinárodnej divadelnej scéne. SND má ponúkať novátorskú a rozmanitú dramaturgiu a efektívne využívať predovšetkým vlastný umelecký kolektív,” zdôraznila Milanová.

Očakáva tiež stabilizovanie riadiaceho tímu umeleckých, technických aj prevádzkových zložiek. ,,Jeho úlohou bude aj modernizácia scénického a technického vybavenia divadla a príprava rekonštrukcie historickej budovy SND. V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 musí budúci štatutár SND prinášať inovatívne riešenia, ktoré budú rozvíjať divadelnú kultúru a zaistia jej dostupnosť pre čo najširšie publikum. V spolupráci s MK SR sa tiež aktívne zapojí do rozvoja divadelného umenia v rámci pripravovanej stratégie rezortu do roku 2030,” dodala Milanová. Rovnako očakáva predloženie vízie efektívneho, progresívneho a udržateľného financovania inštitúcie, činnosti jej umeleckých zložiek, celkovej prevádzky a rozvoja ľudských zdrojov.

 

Rozhodujúcim bude projekt a vízia kandidátov ohľadom divadla. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Divadlu sa smola lepí na päty. S generálnymi riaditeľmi to doteraz nemalo ľahké.

O nie práve ružovom období SND sa dočítate na ďalšej strane: