Regióny

Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách si uctievajú aj v Žilinskom kraji

Zdroj: TASR / AP

ŽILINA – Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) spája všetkých, ktorí pomáhajú obetiam násilia. Pri príležitosti nedeľného Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách to povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. 

“Obete násilia potrebujú rýchlu, nebyrokratickú pomoc, v prípade ohrozenia na živote aj bezpečné a utajené bývanie. Som presvedčená, že takúto pomoc dostanú vtedy, keď budú všetky pomáhajúce organizácie spolupracovať. Je jedno, či sú zriadené mestom, krajom, obcou, štátom alebo aktívnymi občanmi. V Žilinskom kraji budeme prostredníctvom Centra pre rodinu sieťovať a podporovať všetky tieto organizácie, prípadne vytvoríme ďalšie regionálne dostupné služby,” zdôraznila Jurinová.

Poslankyňa Národnej rady SR (OĽaNO) a Zastupiteľstva ŽSK Anna Verešová, ktorá bola pred 20 rokmi jednou zo spoluzakladateliek neziskovej organizácie Áno pre život, poukázala na výnimočnosť žilinského regiónu, v ktorom už 20 rokov poskytujú pomoc obetiam násilia viaceré organizácie. “Dlhé roky však boli rozdelené akoby do dvoch svetov – na zriadené samosprávami a tie druhé občianske. Nové vedenie župy tieto svety spája v jeden svet. Som presvedčená, že dobrý výsledok, teda kvalitná pomoc obeti násilia sa dosiahne práve spoluprácou všetkých subjektov,” uviedla Verešová.

Expertka pre obete trestných činov Janka Šípošová pripomenula, že sme pred rokom na Slovensku prijali legislatívu, ktorá je v prospech obetí trestných činov. “Spolu s Erikou Jurinovou sme robili všetko pre to, aby ministerstvo spravodlivosti vypracovalo legislatívu ochrany obetí trestných činov. Nakoniec sa to podarilo. Zákon bol prijatý a začalo sa podľa neho pracovať. Je to dobrý základ, aby sa zlepšilo poskytovanie služieb práve týmto zraniteľným skupinám,” doplnila Šípošová.