Domáce Koronavírus Politika Top

Medzi Sulíkom a Matovičom to opäť zaškrípalo. Názory si vymieňajú cez Facebook

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Vyšší počet pozitívnych pacientov na COVID-19 si vyžiadal opätovné diskusie o potrebe prijatia striktnejších opatrení. Ešte včera sa preto stretla Pandemická komisia a dnes rokoval aj Ústredný krízový štáb. S opatreniami, ktoré mali počas stretnutí zaznieť, však nie je spokojný minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Narazil pri tom na premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Názorový spor, ktorý medzi nimi panuje, riešia cez sociálne siete. 

 

Situácia sa začala vyhrocovať potom, ako Richard Sulík pri dnešnom predčasnom odchode z rokovania Ústredného krízového štábu uviedol, že medzi návrhmi Pandemickej komisie bolo aj opätovné zatvorenie reštaurácií a fitnesscentier. „Nevieme, koľko ľudí sa nakazilo v reštauráciách či fitnesscentrách, a už vôbec nie v divadle. Zatvorenie ich zloží na kolená a dnes na krízovom štábe som zásadne proti takýmto krokom,“ tvrdí. „Áno, chráňme sa, nosme rúška, buďme zodpovední. Ale nezlikvidujme si ekonomiku, toto by už rozdýchala ťažko,“ dodal. Pri odchode z rokovania tiež uviedol, že ho prekvapilo, že nikto z odborníkov neprišiel s presnými dátami.

Krátko na to sa na sociálnej sieti objavil status v podaní predsedu vlády Igora Matoviča. „Sú ľudia, ktorí sa aj v mimoriadne ťažkej situácii nevedia správať ako zodpovední politici. A veľmi ma to mrzí. Hoci majú povinnosť byť na Ústrednom krízovom štábe, prídu tam na chvíľu, nevypočujú si argumenty … v pohode si odídu na obedík, hoci koniec zasadnutia najdôležitejšieho krízového štábu je v nedohľadne … a idú sa opäť hrať na pekných pred médiá ako počas prvej vlny,“ napísal premiér.

Útoky v médiách namierené voči Pandemickej komisii aj Ústrednému krízovému štábu označil premiér za primitívne. Upozornil tiež, že výrazne znižujú šancu, že ľudia budú následne ochranné opatrenia dodržiavať. „To naozaj nám zdravie a život cudzieho človeka nestojí za dočasné obmedzenie našej osobnej slobody? Mne teda za to tie životy stoja a správanie sa nášho koaličného partnera v takto vážnej chvíli považujem za mimoriadne nezodpovedné a mimoriadne neľudské. A je mi to mimoriadne ľúto,“ uviedol.

Hádka cez Facebook

Minister hospodárstva a podpredseda vlády následne začal s premiérom viesť na tému opatrení diskusiu priamo na sociálnej sieti prostredníctvom statusov. „Igor, pandemicka komisia, ktorá nemá základne dáta o tom, koľkí sa kde nakazili, len strieľa od pasu a presne tomu tie dnešné tliachaniny zodpovedali,“ napísal Sulík. Matovič na oplátku Sulíkovi vytkol, že „keby si aspoň našiel chvíľu času … a z tých 6 hodín by tam aspoň chvíľu bol … „

Na výmenu názorov reagovali aj ostatní členovia vlády. Ministerka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová (Za ľudí) uviedla, že “od stola sa neodchádza a veci sa presadzujú na rokovaniach, nie na sociálnych sieťach.” Kriticky sa vyjadrila k odchodu Richarda Sulíka z rokovania. “Všetkým nám záleží na tom, aby sa situácia s koronavírusom nezhoršovala. Rišo Sulík má svoju predstavu o opatreniach, ktoré sa majú prijať, rovnako ja mám svoju predstavu. Snažím sa členov Ústredného krízového štábu presvedčiť, aby sme niektoré, aj veľmi prísne opatrenia robili regionálne a nie plošne. Napríklad reštaurácie a fitnescentrá by som na Orave zatvorila, ale vo Zvolene nie. Jedným dychom hovorím, že prevádzky na Orave musia dostať rýchle kompenzácie. Hovorím to na základe dát, ktoré máme,” upresnila.

Neskôr na tlačovom brífingu uviedla, že regionálny princíp, ktorý navrhovala, nepresadila. V súvislosti s obmedzeniami má zajtra ráno zasadať aj vláda a hovoriť sa má aj o kompenzačných opatreniach pre tých, ktorí budú musieť zavrieť prevádzky.

Ostro sa voči dnešnému Sulíkovmu postoju ohradil aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). “…po deklarácii, že je proti obmedzovaniu prevádzok, sa zdvihol, išiel novinárom oznámiť radostnú zvesť, že on bojuje proti obmedzeniam a odišiel. Pripomínam, že predtým, než sme o obmedzeniach pre prevádzky vôbec začali rokovať,” uviedol Krajniak. Podľa neho minister hospodárstva ani SaS nenavrhujú nič, iba rúška a rozostupy.