Poprad Prešov Regióny

Medvede sa po zime už prebúdzajú. Lesníci monitorujú ich pohyb v oblasti Tatranskej Lomnice aj v blízkosti Smokovcov

Zdroj: TASR / AP

POPRAD – Podľa tatranských lesníkov sa medvede začali pomaly prebúdzať zo zimného spánku, čo potvrdzujú aj stopy v snehu. Lesníci momentálne monitorujú pohyb medveďov v oblasti Tatranskej Lomnice aj v blízkosti Smokovcov.

 

Počas zimného spánku čerpali energiu len z tukových zásob, s prichádzajúcou jarou sa budú môcť opäť nakŕmiť. Tráviaca sústava medveďov je prázdna a nie je pripravená na väčšie množstvo potravy. Podľa slov riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka, „medveď sa prvé dni po prebudení len prechádza a na lov si ešte netrúfa, lebo je slabý a kŕmiť sa začína pomaly. Na niekoľko dní mu postačia napríklad zdochliny zvierat, ktoré neprežili zimu,“ vysvetlil Majko s tým, že medveď pozbiera a požerie uhynuté živočíchy a plní tak sanitárnu funkciu, čistí les. Okrem toho medvede konzumujú aj suché ihličie, ktorým si po zimnom spánku naštartujú trávenie. Dočasný nedostatok potravy ich môže priviesť aj bližšie k ľudským obydliam, kde ich lákajú hlavne nezabezpečené odpadky z domácností. Problematické sú jedince, ktoré boli zvyknuté na zvyšky jedla v kontajneroch.

Podľa informácií na stránke ministerstva životného prostredia, zásahový tím medveďa hnedého, ktorý spadá pod Správu Tatranského národného parku zabezpečuje monitoring a zamedzuje najmä preventívnymi opatreniami nežiaducim stretom medveďa s človekom. V právomoci jednotlivých Správ Národných parkov ale i Chránených krajinných oblastí na celom Slovensku je monitoring územia, výkon stráže prírody a aj potrebné kontroly a zásahy, vrátane odchytu resp. usmrtenia jedinca. „V Tatranskom národnom parku máme vytvorený zásahový tím, ktorý bude riadiť zásahové akcie, vrátane kontroly dodržiavania legislatívy, ako je napríklad zákon o odpadoch, kedy je podnikateľ povinný v katastroch s väčším výskytom medveďa tento odpad zabezpečiť,“ dodal Majko.