Domáce Kauzy Top

Médiá dostali stopku od Čižnára. O vražde Kuciaka majú písať zdržanlivo

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Médiá to prehnali. V súvislosti s publicitou okolo úkladnej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej vydala Generálna prokuratúra a Úrad špeciálnej prokuratúry stopku pre všetky médiá. Zákaz informovania o ďalšom vyšetrovaní tohto prípadu je vydaný až do skončenia pripravovaného konania.

 

Prokuratúra vyzýva médiá k nezverejňovaniu informácií ohľadom dvojnásobnej vraždy investigatívneho novinára a jeho partnerky. ,,Rešpektujeme a akceptujeme záujem médií o vyšetrovanie tejto dvojnásobnej úkladnej vraždy a o odhalenie a potrestanie jej páchateľov a objednávateľov. Absolútne sa však nestotožňujeme so spôsobom akým v poslednom čase dochádza k zverejňovaniu inform ácií o prebiehajúcom vyšetrovaní,” uvádza prokuratúra v stanovisku.

Napriek opakovaným výzvam zo strany Generálnej prokuratúry či osobnej výzve zo strany generálneho prokurátora médiá už v minulosti zverejnili konkrétne skutočnosti či celé mená osôb, ktoré mohli mať účasť na spáchanom skutku. ,, Zverejnením týchto skutočností médiá žiadnym spôsobom nenapomohli ďalšiemu trestnému stíhaniu, iba informovali ďalšie osoby majúce potenciálnu účasť na skutku, akým spôsobom a akým smerom sa vyšetrovanie uberá a aké skutočnosti sú orgánom činným v trestnom konaní známe,” uviedla hovorkyňa Andrea Predajňová.

Konkrétnymi informáciami, ktoré sa vyskytli a naďalej sa môžu vyskytnúť v médiách sa podľa prokuratúry narúša zásada neverejnosti prípravného konania. ,, Zverejňovanie plných mien a priezvisk obvinených a osôb, ktoré dokonca ani obvinené nie sú, je v zásadnom rozpore s princípom prezumpcie neviny. Na tieto skutočnosti prokuratúra opakovane upozorňuje a žiada médiá, aby sa do právoplatného skončenia prípravného konania v tejto veci ďalšieho podobného postupu vyvarovali,” dodala Predajňová.

Média sa od razie, pri ktorej polícia zbalila štyroch páchateľov, pokúšajú informovať o detailoch. Orgánom činným v trestnom konaní aktivita novinárov v tomto prípade už dlhodobo prekáža.

Prokuratúra aj polícia informovali o vyšetrovaní vraždy novinára a jeho snúbenice. Zdroj:TASR