Zahraničné Politika Top

Mayovú dnes čaká mimoriadne ťažký deň. Celý sa bude točiť okolo brexitu

Britskú premiérku Theresu Mayovú čaká náročný deň. (archív)

LONDÝN/BRATISLAVA – Minulý týždeň odhlasovali prezidenti a premiéri členských štátov Európskej únie (EÚ) Veľkou Britániou požadovaný odklad brexitu v dvoch termínoch. V každom prípade zostane Spojené kráľovstvo v Únii minimálne do 12. apríla. Dnes budú poslanci rozhodovať o rôznych alternatívach brexitu.

Dolná komora britského parlamentu bude dnes hlasovať o viacerých alternatívach k brexitovej dohode, ktorú vyrokovala premiérka Theresa Mayová. Rozprava sa začne o 16:00 hodine. Hlasovať sa má o 20:00 hodine. Jeho výsledok však môže byť oznámený až o 23:00.

Na budúci pondelok by sa mohlo konať ďalšie kolo, v ktorom by poslanci schválili užší výber alternatív.

Mayovú celkovo čaká veľmi náročný deň. Ešte pred dnešným hlasovaním o 13:00 sa bude musieť podrobiť otázkam poslancov v pléne.  Očakáva sa, že o 18:00 sa zúčastní vplyvného výboru jej Konzervatívnej strany. Podľa špekulácií by sa mohla pokúsiť získať pre svoju dohodu viac poslancov. Ako protihodnotu by oznámila dátum svojho odstúpenia.  Počíta sa s tým, že o premiérkinej dohode o vystúpení z EÚ by mohli poslanci opätovne hlasovať vo štvrtok alebo v piatok.

Vysielanie naživo z britského parlamentu. (YouTube/The Guardian)

Ešte v pondelok musela Mayová uznať, že stále nemá dostatok hlasov pre svoju dohodu. Parlament ju predtým dvakrát zhodil zo stola. Spojené kráľovstvo malo pôvodne z Únie vystúpiť tento piatok. Brusel nedávno ponúkol Londýnu odklad do 22. mája. Podmienkou je, že dolná komora tento týždeň schváli Mayovej dohodu. V opačnom prípade by platilo predĺženie termínu len do 12. apríla. V tomto prípade by mal Londýn ešte pred týmto dátumom oznámiť, ako bude ďalej postupovať.

O čo vlastne v hlasovaniach ide?

Prakticky od počiatkov diskusií o odchode z Únie je britský parlament hlboko rozdelený. Dohodu vyrokovanú Mayovou kritizujú zo všetkých strán. Lenže doteraz nie je jasné, či existuje vôbec nejaká alternatíva, pre ktorú by sa medzi poslancami našla väčšina.

Už dlho sa preto skloňuje myšlienka, že by mohla byť táto otázka zodpovedaná prostredníctvom tzv. “indicate votes”. Ide skúšobné hlasovania o rozličných scenároch brexitového procesu – pokiaľ sa dá bez tlaku jednotlivých frakcií. Týmto spôsobom sa môže ukázať, ktorú alternatívu poslanci naozaj uprednostňujú.

Presná procedúra sa musí ešte určiť. Je možné, že poslanci budú postupne hlasovať o všetkých návrhoch. Alebo odhlasujú akýsi druh rebríčka a tak vyberú ten najobľúbenejší plán.

Skúšobné hlasovania parlamentu nemajú pre vládu Theresy Mayovej záväzný charakter. (SITA/AP)

Môžu rozhodnutia ovplyvniť ďalší kurz?

Keďže ide o testovacie hlasovania, ich výsledok nie je pre vládu záväzný. A Mayová už jasne naznačila, že nie je pripravená dať poslancom bianko šek.

Mayovej problém je, že tak ako členstvo v colnej únii EÚ ako aj v európskom vnútornom trhu by odporovalo programu jej konzervatívcov. Keby akceptovala takýto výsledok hlasovania, riskovala by rozkol vo vlastnej strane.

Ak nejaký návrh získa v skúšobnom hlasovaní väčšinu, viedlo by to k zvýšeniu politického tlaku na Mayovú, aby zmenila svoj brexitový kurz. Mayovej sa okrem toho doteraz nepodarilo predložiť žiadny alternatívny plán.