Politika Zahraničné

Mayovú čaká rokovanie s Junckerom. Šéfka DUP podporí dohodu len bez írskej poistky

Mayová bude rokovať s Junckerom. (TASR/AP)

LONDÝN – Britská premiérka Theresa Mayová bude vo štvrtok v Bruseli rokovať o zmluve o vystúpení Británie z EÚ s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom. Informovala o to tom v utorok spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na Junckerovho hovorcu.

Mayová sa s Junckerom stretne len 50 dní pred oficiálnym vystúpením Británie z Európskej únie, ktoré je naplánované na 29. marca.

Britskí poslanci v januári odmietli dohodu o brexite, ktorú s EÚ vyrokovala Mayovej vláda. Ani necelé dva mesiace pred termínom brexitu pritom nie je jasné, za akých podmienok sa tento proces uskutoční. Hrozí preto neriadený odchod Spojeného kráľovstva z EÚ.

Mayová sa momentálne snaží presvedčiť EÚ, aby súhlasila s úpravami dohody o brexite, ktoré požadujú britskí poslanci, najmä čo sa týka spornej otázky budúceho režimu na hraniciach medzi Severným Írskom a Írskou republikou.

Šéfka DUP podporí  dohodu len bez írskej poistky

Šéfka severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) Arlene Fosterová vyjadrila v utorok ochotu podporiť dohodu o brexite, ktorú s EÚ dosiahla britská premiérka Theresa Mayová. Svoj súhlas však podmieňuje tým, že z textu dohody vypadne tzv. írska poistka (backstop), informovala agentúra Reuters.

“(Írska) poistka v súčasnej podobe… je pre nás, ktorí žijeme v Severnom Írsku, toxická. Ak sa bude riešiť (problém) poistky v dohode o odchode… premiérku podporíme,” vyhlásila Fosterová.

Zároveň zdôraznila, že severoírski unionisti si neželajú odchod Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody.

Fosterová sa tak vyjadrila pred utorkovým stretnutím s Mayovou v Belfaste. Britská premiérka počas jednodňovej návštevy Severného Írska prednesie prejav venovaný brexitu.

Britskí poslanci v januári odmietli Mayovej brexitovú dohodu. Ani necelé dva mesiace pred termínom brexitu, ktorým je 29. marec, pritom nie je jasné, za akých podmienok sa tento proces uskutoční. Hrozí preto možnosť chaotického neriadeného odchodu.

Britská premiérka sa momentálne snaží presvedčiť EÚ, aby súhlasila s úpravami dohody, ktoré požadujú britskí poslanci, najmä o sa týka spornej otázky budúceho režimu na hraniciach medzi Severným Írskom a Írskou republikou.

Fosterová je presvedčená, že postoj Dolnej snemovne britského parlamentu, ktorá backstop odmietla, dáva Mayovej “jasný mandát” na nové rokovania s EÚ. Šéfka britskej vlády bude vo štvrtok v Bruseli rokovať s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.