Politika Top Zahraničné

Mayovej “plán B” pre brexit je ako “plán A”. Ušetrite si cestu do Bruselu, vyzvala premiérku opozícia

Mayovej "plán B" sa nestretol s veľkým porozumením. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Britská premiérka Theresa Mayová v pondelok v parlamente predstavila  svoj nový plán pre vystúpenie krajiny z Európskej únie (EÚ). Ako však vyzerá jej “plán B”?  Mayová chce opätovne rokovať o írskej hranici. Reakcia EÚ bola jednoznačná. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala Londýn, aby rýchlo predložil svoje návrhy.

Theresa Mayová vo svojom prejave o “pláne B” pre brexit pred poslancami dolnej komory britského parlamentu neprezentovala prakticky žiadne nové inovácie. Skôr zdôraznila, čo nechce.

Žiadne druhé referendum, žiadny odklad

Mayová opätovne odmietla druhé referendum o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Naďalej tiež pripúšťa možnosť brexitu bez dohody. 

Podľa súčasných plánov má Spojené kráľovstvo opustiť Úniu 29. marca 2019. Všetky pokusy nájsť pravidlá, ako by k tomu malo prísť, zlyhali. Dohodu, ktorú Mayová vyrokovala v Bruseli ako svoj “plán A”, britskí poslanci minulý týždeň veľkou väčšinou odmietli. 

Teraz chce Mayová opätovne s EÚ rokovať najmä o veľmi kontroverznom bode. Ide o otázku, ako by sa dalo zabrániť vzniku tvrdej hranice medzi Írskom a Severným Írskom.  Oponenti premiérku kritizujú najmä za tzv. backstop, ktorý dohoda obsahuje. Ten predpokladá, že by Spojené kráľovstvo zostalo v colnej únii s EÚ, ak sa nedospeje k nejakej inej zmysluplnej dohode.

Mayová chce čo najväčšiu podporu

Mayová v pondelok v parlamente uviedla, že chce tento týždeň rokovať s poslancami o hranici a to najmä so severoírskou stranou DUP. Chce zistiť, ako by mohla dosiahnuť čo najväčšiu podporu.  S výsledkom chce potom oboznámiť EÚ. 

Mayová odmietla správy médií, podľa ktorých chce pozmeniť tzv. Veľkopiatkovú dohodu, aby vyriešila problém s írskou hranicou. Pred 20 rokmi táto dohoda ukončila krvavý konflikt v Severnom Írsku.

S brexitom vznikne na írskom ostrove vonkajšia hranica s EÚ. Hraničným kontrolám chcú však zabrániť všetky strany v obave, aby nevznikol ďalší konflikt v regióne. Pred schválením Veľkopiatkovej dohody v roku 1998 tam bojovali katolíci, ktorí požadovali zjednotenie Írska proti protestantom, ktorí chceli, aby bolo Severné Írsko aj naďalej súčasťou Británie.

Britská premiérka Theresa Mayová po hlasovaní o vyslovení nedôvery vláde v dolnej snemovni britského parlamentu v Londýne 16. januára 2019. (TASR/AP)

Zrušenie poplatku pre občanov EÚ

Pre tri milióny občanov z iných štátov EÚ, ktorí v súčasnosti žijú vo Veľkej Británii, prináša Mayovej “plán B” určitú úľavu. Pôvodne plánovaný poplatok k žiadosti o pobyt v krajine po brexite vo výške asi 74 eur nebudú musieť napokon platiť.

Mayová si môže cestu do Bruselu odpustiť, tvrdí opozícia

Líder britskej opozície Jeremy Corbyn povedal počas rozpravy v dolnej komore, že Mayová si môže cestu do Bruselu ušetriť.  “Ako môžu rozhovory teraz v januári priniesť niečo nové, keď v decembri zlyhali?”, položil Corbyn otázku v pléne.

Podľa médií má britská premiérka len mizivé šance získať pre svoj “plán B” podporu v parlamente Aby si získala zástancov tvrdej línie v jej vlastnej strane, musela by v otázke írskej hranice získať ústupky od EÚ.

A práve to Brusel opakovane kategoricky odmietol. V tejto pozícii aj zostáva. “Od minulého týždňa sa nič nezmenilo,” povedal hovorca predsedu Rady EÚ, Donalda Tuska, v reakcii na Mayovej prezentáciu “plánu B”. “My sme stále pripravení stretnúť sa a rokovať,” dodal. Zvyšných 27 členský štátov Únie ale už v decembri zdôraznilo, že o dohode nie sú ochotné opakovane rokovať.

Merkelová očakáva konsenzus

Vzhľadom na zdržanlivé reakcie na Mayovej nový plán nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala britskú vládu, aby rýchlo predložila návrhy, na ktorých sa bude môcť dosiahnuť konsenzus. “Spolková vláda očakáva, že britská vláda sa čoskoro zhodne na návrhoch, ktoré podporí väčšina dolnej komory parlamentu,” povedal hovorca nemeckej vlády. “Spolková vláda sa aj naďalej zasadzuje za organizovaný odchod Veľkej Británie z EÚ.”