Zahraničné Politika Top

Mayovej márny brexitový boj. Kontroverzný zákon podporila aj kráľovná

Kontroverzný zákon schválila aj kráľovná Alžbeta II. Zdroj: TASR/AP

LONDÝN/BRATISLAVA – Krátko pred návštevou britskej premiérky Theresy Mayovej v Berlíne britský parlament schválil zákon, ktorý mu dáva väčšiu kontrolu nad brexitovým procesom. Urobil tak proti vôli šéfky vlády. Kontroverzný zákon s malými zmenami odsúhlasili v pondelok obe komory britského parlamentu. Zákon schválila aj kráľovná Alžbeta II., čo je skôr symbolický akt pochádzajúci z 18. storočia. 

 

 

Ešte v noci predložila britská vláda návrh, ktorým žiada od všetkých 27 členských štátov Európskej únie (EÚ) o odklad brexitu na 30. jún. O tejto žiadosti má ešte dnes rokovať parlament, poslanci môžu navrhnúť aj iný termín.

Zmyslom zákona, ktorý britský parlament v uplynulých hodinách schválil, je zabrániť piatkovému odchodu Veľkej Británie z EÚ bez dohody. Či to niečo zmení, nie je jasné – vhľadom na to, že Mayová chce v stredu na summite v Bruseli žiadať o súhlas s odkladom brexitu do 30. júna. 

Snemovňa lordov návrh zákona prijala v pondelok s drobnými pozmeňovacími návrhmi a vrátila ho do Dolnej snemovne britského parlamentu, ktorá ho opätovne schválila. Minulý týždeň bol príslušný návrh zákona v snemovni prijatý s tesným pomerom 313 ku 312 hlasom.

Britský vládny kabinet však označil zákon, ktorý predložila poslankyňa labouristov Yvette Cooperová, za zbytočný.

Oslabená Mayová cestuje za Merkelovou

Opozičný líder Jeremy Corbyn sa vyjadril pesimisticky k tomu, či sa dokáže s Mayovou dohodnúť na nejakom kompromise.

S takouto oslabenou politickou pozíciou šéfka vlády odcestovala dnes na stretnutie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Chcela od nej získať podporu k svojmu návrhu na ďalší odklad brexitu na summite EÚ. Po skončení stretnutia sa obe političky objali, ale s novinármi sa nerozprávali. Po rozhovoroch s Merkelovou Mayová odcestuje do Paríža, aby sa tam stretla s prezidentom Emmanuelom Macronom.

Britskú premiérku Mayovú čakajú rokovania s kancelárkou Merkelovou a prezidentom Emmanuelom Macronom. SITA/AP

Rozhodujúci summit EÚ

V stredu večer sa na vrcholnej schôdzke EÚ rozhodne, či Británia dostane ešte ďalší odklad alebo v piatok dôjde k obávanému vystúpeniu krajiny z Únie bez dohody. Pôvodne malo Spojené kráľovstvo ukončiť členstvo koncom marca, ale napokon bol dátum presunutý na 12. apríl. Mayová v piatok listom požiadala šéfa Rady EÚ Donalda Tuska o ďalšie posunutie termínu na koniec júna. 

Ďalší odklad je nutný, pretože časť konzervatívcov a labouristi sa kvôli podobe brexitu stále hádajú. Rozdielne názory sú aj vo vnútri samotných strán. Dolná komora Mayovej dohodu už trikrát odmietla. Bez dohody však hrozí tvrdý brexit.

Odchod bez dohody by mal najmä pre Veľkú Britániu, ale aj celú Európu, masívne ekonomické dôsledky. Šéf vyjednávačov EÚ Michel Barnier zdôraznil svoju pripravenosť vyjsť Britom v ústrety, napríklad v otázke colnej únie.

Diplomati EÚ sa počas dnešného prípravného rokovania Rady EÚ deň pred summitom vyjadrili, že povolia Britom ďalší odklad brexitu, ak vláda predstaví plán, ako chce počas predĺženého obdobia ratifikovať dohodu o riadenom brexite.

Šéf labouristov Jeremy Corbyn vysvetlil, že vláda nedala opozícii záruky, ktoré požadovali, aby mohli podporiť Mayovej dohodu. “Problém je v tom, že vláda sa zjavne nevzdialila od svojej pôvodnej červenej línie.”