Zahraničné Politika Top

Mayovej dôverník sa preriekol v bare. Prezradil, aké má premiérka plány s brexitom

Britská premiérka Theresa Mayová hovorí na rokovaní Dolnej snemovne britského parlamentu 12. februára 2019 v Londýne. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Britskému redaktorovi televízie ITV Agnusovi Walkerovi sa podaril v pondelok večer poriadny úlovok. V hotelovom bare si náhodne vypočul rozhovor hlavného britského vyjednávača pre brexit Ollyho Robbinsa s ďalšími osobami. A dozvedel sa naozaj zaujímavé veci.

 

V utorok sa v britskom parlamente odohrala ďalšia búrlivá debata o brexite. Okrem iného šéf frakcie Škótskej národnej strany (SNP) Ian Blackford nazval premiérku Theresu Mayovú klamárkou. Ale zase sa nedospelo k žiadnemu ozajstnému plánu na odchod krajiny z Európskej únie (EÚ).

Je to zarážajúce, keď si uvedomíme, že termín brexitu sa nezadržateľne blíži (29. marec). Lenže teraz sa zdá, že sa podarilo odhaliť, čo sa ukrýva za zdržovacou taktikou Mayovej. A prezradil to ako naschvál práve blízky spolupracovník premiérky a hlavný brexitový vyjednávač s EÚ Olly Robbins. 

Britská televízia ITV informovala, že šéf vyjednávačov Robbins v jednom bruselskom hoteli počas hlasného rozhovoru priznal, čo už mnohí dávno tušili.

Theresa Mayová chce svoju dohodu o vystúpení Británie z Únie parlamentu opätovne predložiť až koncom marca. Chce tak poslancov pritlačiť k múru a donútiť ich, aby schválili jej dohodu, alebo aby prijali extrémne predĺženie článku 50, teda dátumu vystúpenia z EÚ.  

Expert na brexit, profesor London School of Economics Iain Begg, pre nemecký Bild povedal: “Takéto taktizovanie je nezodpovedné. Naša vláda podceňuje skutočnosť, že za predĺženie termínu by muselo zahlasovať všetkých 27 členských štátov EÚ. To nemôže nikto predpokladať.”

Čo chce Mayová svojím plánom dokázať?

“Je za za tým kalkul,” myslí si ďalší expert na brexit Hugh McKinney. Mayovej plán je určený pre konkrétnu cieľovú skupinu. Ide o prívržencov úplného odtrhnutia Spojeného kráľovstva od Únie. Práve oni majú strach, že by mohla premiérka brexit odvolať.

“Zástanci brexitu chcú, aby brexit prebehol 29. marca. Každý odklad je pre nich neakceptovateľný,” vysvetlil profesor Begg. Podľa neho je Mayovej stratégiou donútiť euroskeptikov k podpore jej dohody. Inak by museli riskovať, že dôjde k odvolaniu brexitu. 

Profesor Begg si myslí, že v zúfalstve zahlasujú za dohodu, namiesto toho, aby o brexit prišli. Expert tiež tvrdí, že Mayová úplne neodpísala ani možnosť druhého referenda. Nemôže to však nahlas povedať, lebo “by ju to pochovalo”.

Ak by k takému hlasovaniu došlo, môže sa to skončiť veľmi zle. Britskú spoločnosť by to viditeľne rozdelilo. 

Mayová chce donútiť zástancov úplného odtrhnutia Británie od EÚ, aby zahlasovali za jej dohodu. (ilustračná fotografia TASR/AP)

Robbins prezradil aj ďalšie informácie

ITV okrem toho informovala, že šéf vyjednávačov Robbins sa nechal v hotelovom bare počuť, že cieľom Mayovej bolo vybudovať istý druh mostu medzi Veľkou Britániou a EÚ – vo forme jednotného európskeho trhu. Väčšina jej spolustranníkov to ale striktne odmietla. 

Britská vláda vsádza teraz na to, že Brusel Britom nakoniec umožní odloženie brexitu. Tvrdý brexit totiž EÚ nepripustí.

Poslanci bojujú proti plánu Mayovej

Theresa Mayová musí teraz čeliť kampani poslancov, ktorí sú za zotrvanie Británie v EÚ. Tí nechcú tvrdý brexit za žiadnu cenu pripustiť. Predložili v parlamente návrh zákona, o ktorom sa má hlasovať 27. februára. Za návrh sa už postavili aj dvanásti vysokí predstavitelia vlády.

O čo v návrhu ide? Ak sa do 29. marca nedospeje k žiadnej dohode, musí sa termín vystúpenia odložiť. Návrh zákona má zabrániť tomu, aby Mayová nemohla uskutočniť svoj plán počkať s hlasovaním až do konca marca.

“Tento návrh zákona by mal na vládu vyvinúť tlak, aby konečne vytvorila ďalší plán smerovania pre Veľkú Britániu. Keď to do polovice marca nestihnú, musíme si vynútiť predĺženie,” povedala predkladateľka návrhu Yvette Cooper.

Väčšina poslancov sa obáva, že Mayová môže počkať až do summitu EÚ v Bruseli, ktorý sa má konať  21. marca a vrátiť sa do Británie s posledným plánom.  Potom by sa 26. marca uskutočnilo záverečné hlasovanie. Bolo by to 72 hodín pred termínom brexitu. Potom by boli poslanci nútení zahlasovať za jej dohodu, aby sa vyhli odchodu z EÚ bez dohody.