Politika Spoločnosť Top Zahraničné

Mayová zrušila utorňajšie hlasovanie o dohode. Bude tvrdý brexit?

Theresa Mayová sa rozhodla zrušiť plánované hlasovanie parlamentu o dohode o brexite. (TASR/AP)

LONDÝN – Britská premiérka Theresa Mayová odložila v pondelok hlasovanie poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu o predbežnej dohode o tzv. brexite, ktoré bolo naplánované na utorok, informovala spravodajská stanica BBC.

Premiérka povedala, že najmä otázka tzv. backstopu – záložného plánu s cieľom zabezpečiť integritu vnútorného trhu a aj bezpečnosti na írskom ostrove – zostala stále nevyriešená.

Backstop by podľa premiérky spôsobil, že by dohoda utorkovým hlasovaním v parlamente neprešla. Vláda sa preto rozhodla hlasovanie posunúť.

Mayová sa podľa agentúry AFP po odložení hlasovania bude snažiť získať pre svoju dohodu “uistenie” od lídrov Európskej únie v Bruseli.

 “Navštívim svojich náprotivkov v ostatných členských krajinách a prediskutujeme obavy, ktoré vyjadrila Dolná snemovňa britského parlamentu,” povedala premiérka.

Vláda pripravuje tvrdý brexit

Britská premiérka Theresa Mayová v pondelok zákonodarcom z Dolnej snemovne britského parlamentu povedala, že vláda zintenzívnila prípravu na možnosť odchodu Británie z Európskej únie bez dohody. Informáciu priniesla agentúra AP.

Premiérka tvrdí, že jej návrh dohody o tzv. brexite vyrokovaný s EÚ je stále najlepšou alternatívou. Akákoľvek dohoda si bude vyžadovať kompromis, povedala premiérka. Vláda však podľa jej slov musí byť pripravená na možnosť, že krajina bude fungovať bez dohody na presných podmienkach brexitu.

Členovia Dolnej snemovne z opozičnej Labouristickej strany počas Mayovej vystúpenia v parlamente žiadali premiérkino odstúpenie. Líder labouristov Jeremy Corbyn situáciu opísal ako bezprecedentnú a vážnu. “Vláda stratila kontrolu nad udalosťami a je v úplnom chaose,” povedal.

Hlasovanie o brexite by sa skončilo porážkou Mayovej

Ak by sa hlasovanie poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu o predbežnej dohode o brexite uskutočnilo v pondelok, za dohodu by hlasovalo 187 poslancov, zatiaľ čo 418 zákonodarcov by bolo proti. Vyplýva to z prieskumu, ktorý vypracovala spravodajská televízia Sky News.

Za Mayovej dohodu o odchode Británie z EÚ by hlasovalo 183 poslancov premiérkinej Konzervatívnej strany a štyria nezávislí poslanci.

Proti dohode by hlasovalo 103 konzervatívcov, desiati poslanci severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP), s ktorých podporou konzervatívci vládnu, 249 labouristov, 35 poslancov Škótskej národnej strany (SNP), 11 liberálnych demokratov, päť nezávislých poslancov, jeden Zelený a štyria poslanci za strany Plaid Cymru (Waleská strana). Parlament by teda podľa Sky News dohodu jednoznačne odmietol.