Politika Zahraničné

Mayová varuje, že chaotický brexit nepomôže nikomu

Theresa Mayová - Zdroj: SITA/PA via AP

BRUSEL – Britská premiérka Theresa Mayová v piatok po skončení summitu EÚ v Bruseli povedala, že je v záujme oboch strán, aby dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ prešla cez cieľovú čiaru. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

“Na summite EÚ som sa vyjadrila úplne jasne, aké záruky ohľadom írskej poistky požadujeme. Je v záujme oboch strán, aby sme to ukončili. Poslanci požadujú ďalšie záruky,” povedala britská premiérka a dodala, že “ďalšie vysvetľovanie a diskusie (o dohode) sú možné”. Británia a EÚ budú podľa Mayovej viesť ďalšie rozhovory v nasledujúcich dňoch.

Hlavným dôvodom, prečo poslanci britského parlamentu odmietajú dohodu o brexite schváliť, je tzv. írska poistka. V prípade, že Británia nepristúpi po brexite na návrh obchodnej dohody, plánuje 27 členských štátov EÚ aktivovať írsku poistku, ktorá sa týka pravidiel na hraniciach Írska a Severného Írska. Severné Írsko je súčasťou Británie a v prípade aktivácie poistky by zostalo súčasťou colnej únie, s čím má problém časť britských vládnych poslancov. Lídri EÚ ubezpečujú Britov, že má ísť len o dočasné opatrenie.