Politika Spoločnosť Top Zahraničné

Mayová utrpela historickú prehru v parlamente. Je to zlé znamenie

Theresa Mayová utrpela historickú prehru. (TASR/AP)

LONDÝN – (TASR/redakcia) Poslanci dolnej komory britského parlamentu prijali v utorok uznesenie, podľa ktorého sa vláda dopustila pohŕdania parlamentom, keď nezverejnila plné znenie právneho stanoviska k predbežnej zmluve o odchode Británie z EÚ. Informovala o tom agentúra AFP. 

Za uznesenie predložené šiestimi opozičnými stranami hlasovalo v parlamente 311 poslancov, proti sa ich vyslovilo 293. Podľa BBC je to prvýkrát v histórii britského parlamentu, kedy vláda dostala od poslancov takéto varovanie.

Vláda okamžite po hlasovaní informovala, že zmienené právne stanovisko zverejní v stredu v plnom znení.

Pre hlasovanie v parlamente sa oneskoril prejav premiérky Theresy Mayovej, ktorá má pred poslancov vystúpiť ešte pred začatím päťdňovej rozpravy o dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

O dohode má dolná komora parlamentu hlasovať na konci zmienenej rozpravy, a teda 11. decembra, pričom sa očakáva, že ju neschváli, informuje AFP.

Prečo je porážka pre Mayovú zlým znamením

“Iba týždeň pred veľkým hlasovaním o dohode o brexite najnovšie rozhodnutie poslncov Mayovú upozornilo na to, že nezíska pre svoje plány žiadnu väčšinu,” informoval parlamentný spravodajca Paul Waugh britské vydanie Huffington Post.

Už predtým sa Mayovej prisudzovalo málo šancí pre dosiahnutie väčšiny v parlamente pre vyrokovanú dohodu s EÚ o brexite v plánovanom veľkom hlasovaní 11. decembra.

O čo ide v najnovšom spore

Skutočnosť, že vláda nezverejnila svoje právne stanovisko k dohode, vyvolala v parlamente búrlivé reakcie. Kritici Mayovej dohody tvrdia, že pred rozhodujúcim hlasovaním 11. decembra im musia byť poskytnuté dôležité informácie k právnemu posúdeniu dohody.

Vláda teda rozhodla, že právne stanovisko v stredu zverejní. Oznámila to Andrea Leadsom, ktorá po porážke vlády v pondelňajšom hlasovaní figuruje ako akási šéfka frakcie konzervatívcov.

Mayová otvorila rozpravu o brexite

Britská premiérka Theresa Mayová otvorila v utorok päťdňovú rozpravu o dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, informovala agentúra DPA.

Premiérka vo svojom príhovore vyzvala členov všetkých politických strán Dolnej snemovne britského parlamentu, aby podporili jej návrh dohody o odchode Británie z Európskej únie.

Dolná komora má na konci rozpravy 11. decembra hlasovať o dohode, pričom sa očakáva, že ju neschváli.

Premiérka pripomenula, že 52 percent ľudí v referende v roku 2016 hlasovalo za odchod Británie z Únie. “Ľudia volili a volili odchod,” povedala. Podľa premiérky je povinnosťou politikov, naplniť to, za čo ľudia hlasovali.

Líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn podľa informácii spravodajskej stanice Sky News členov Dolnej snemovne vyzval, aby dohodu odmietli. Jej schválením by podľa neho uškodili hospodárstvu krajiny a ľuďom vo svojich volebných obvodoch. “Naša krajina si zaslúži niečo lepšie, ako je toto,” povedal Corbyn.

Premiérkin návrh dohody je podľa Corbyna “skokom do tmy”, ktorý krajinu neposunie bližšie k poznaniu toho, ako bude vyzerať jej budúcnosť po brexite.