Zahraničné Politika Top

Mayová so slzami v očiach ponúkla svoju rezignáciu. Aký vplyv by mala táto obeť na brexit?

Britská premiérka Theresa Mayová rozpráva na tlačovej konferencii na 10 Downing Street v Londýne. (SITA/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Britskí poslanci v stredu večer odmietli všetkých osem alternatív k dohode o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ). Theresa Mayová ešte pred hlasovaním skúsila pred členmi svojej Konzervatívnej strany posledné riešenie: Schváľte moju dohodu, vystúpme 22. mája z EÚ a ja potom rezignujem.

 

Britská premiérka Theresa Mayová odstúpi, keď jej dvakrát odmietnutú brexitovú dohodu parlament predsa len schváli. Povedala to včera večer pred konzervatívnymi poslancami jej frakcie. Časový plán ale nepredstavila. Hovorila však o ďalšej fáze procesu vystúpenia z EÚ, ktorému nebude stáť v ceste.

Mayová bola na stretnutí hlboko dojatá, zápasila so slzami. Britské médiá citujú jej bývalého poradcu Georgea Freemana: “Povedala, so slzami v očiach: ‘Urobila som mnoho chýb, som tiež len človek. Prosím vás, kolegovia, hlasujte za dohodu o vystúpení a potom odídem’.”

Za túto polovičatú rezignáciu obdržala veľkú úctu. Konzervatívni poslanci ju odmenili potleskom. Redaktor ITV ju chválil: “Ide jej o to, aby ukázala, že obetuje svoju politickú kariéru pre dobro ľudu.”

“Guardian” však varuje pred obdobím po Mayovej. Ďalšia fáza rokovaní s EÚ by bola poznačená bojom o moc medzi konzervatívcami, napísal komentátor Dan Sabbagh. Ako napísala jeho kolegyňa Polly Toynbeeová, Mayová je z odstupom “najhoršou premiérkou v našom politickom živote – bez výnimky”. Ale aspoň sa jej podľa redaktorky podarilo zatarasiť cestu “barbarským hordám” prívržencov brexitu, ktorí sa budú biť o jej trón.

Kedy Mayová odíde?

Ak by dvakrát odmietnutú brexitovú dohodu parlament predsa len na tretíkrát schválil, podľa “Telegraphu” bude posledným Mayovej aktom vo funkcii účasť na samite G20 v Japonsku 28. júna.  

Ale čo ak dohodu neschvália? O tom nie sú žiadne informácie. Hovorca z Downing Street 10 uviedol: “To sa potom uvidí.” Po tom, ako poslanci neschválili ani jednu z ôsmich alternatív brexitu, je tento scenár ešte nejasnejší.

Britská premiérka Theresa Mayová odchádza z britského parlamentu 27. marca 2019. (TASR/AP)

Vyjde jej tento plán?

Nevyzerá to tak. Nátlaková taktika Mayovej (“moja dohoda, alebo žiadny či veľmi mäkký brexit”) ale zaznamenala určitý efekt: Vyše dvadsať zástancov brexitu v Mayovej konzervatívnej strane sa zľaklo a za dohodu chcú napokon hlasovať. Medzi nimi sú aj prominentní členovia ako Jacob Rees-Mogg a exminister zahraničia Boris Johnson. Ten pritom v minulosti nazval dohodu “samovražednou vestou”. Mal na mysli opasok s výbušninami, ktorí používajú samovražední atentátnici pri útokoch.

Lenže táto podpora nie je pre schválenie dohody dostatočná. Zo 75 poslancov, ktorí hlasovali proti dohode, tri štvrtiny nezmenili svoj názor, tvrdí “Buzzfeed News”.

Problémom je stále britská poistka

Na to, aby sa pre dohodu rozhodli aj ďalší konzervatívci, je rozhodujúce získať podporu severoírskej DUP. To sa však zatiaľ nepodarilo. Problémom je, tak ako doteraz, hranica medzi Severným Írskom a Írskom. Tzv. backstop (írska positka) podľa poslancov DUP ohrozuje integritu Spojeného kráľovstva. Ten je súčasťou dohody o brexite. Má zabezpečiť, že aj po vystúpení krajiny z Únie, zostane hranica medzi Severným Írskom (je súčasťou Británie) a Írskom (je členom EÚ) otvorená, pokiaľ sa nenájde lepšie riešenie.

Tretie hlasovanie

Premiérke Mayovej sa podarilo presadiť opätovné hlasovanie o dohode v parlamente.  Poslanci sa majú v piatok opäť výnimočne zísť, i keď to v piatky nerobia. Mayová chcela, aby v tento deň znova hlasovali o jej dohode. Dnes o tom informovala ministerka Andrea Leadsomová. Šéf dolnej komory John Bercow pôvodne tvrdil, že na základe zákona z roku 1604 zablokuje ďalšie hlasovanie o tej istej dohode. Dnes ho napokon predsa len odobril. Nezostáva nič iné, len než čakať, ako hlasovanie dopadne.